264 Prof. Ir. F. HELLINGA, Efficiency bij ruilverkavelingen Prof. Polak antwoordt dat juist de bestemmingsplannen een ondoelmatige industrialisatie wensen tegen te gaan. De heer Van Schagen vreest bij het totstandkomen van de nieuwe wet dat de bevolking steeds meer wordt uitgeschakeld. Zoals bij de N.V.'s de aandeel houders weinig meer te zeggen hebben en het beheer geheel naar de directeur is getrokken, zo wordt in de ambtelijke wereld het beheer steeds meer door specialisten gevoerd, en worden de personen met een ruime visie vrijwel uitge schakeld. Prof. Polak wijst op Amerika waar het ook die kant op gaat. Hij acht het inderdaad niet wenselijk dat de specialist regeert. Hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen (Voordracht gehouden tijdens de Geodetische Studiedagen der N.L.F. te Wageningen op 8 Juni 1950) Ruilverkaveling wordt toegepast in gebieden waar de verkaveling zo ongunstig is, dat het landbouwkundig gebruik van de percelen er onder lijdt. Verkaveling, indien wij ons beperken tot wat men de „interne" verkaveling kan noemen, als begrip omvat grootte en vorm van de percelen en ligging van de percelen t.o.v. het bedrijf. Een analyse van de nadelen van een slechte verkaveling leert ons, dat 1. kleine oppervlakte en/of slechte vorm van de percelen veel rand- verlies tengevolge hebben 2. kleine oppervlakte en/of slechte vorm van de percelen een ongun stige exploitatie geven 3. een ontoereikend of ondoelmatig wegenstelsel de percelen moeilijk bereikbaar maakt 4. sterke versnippering eveneens tot slechte bereikbaarheid leidt; 3. sterke versnippering de uitvoering van cultuurtechnische verbete ringen, met name afwatering en ontginning, veelal in de weg staat. Kenmerkend zijn de op de hiervoorgenoemde punten door toepassing van ruilverkaveling te verkrijgen verbeteringen ad. 1. De randverliezen verminderen door samenvoeging van per celen en verbetering van de vorm. De aldus verkregen landwinst is het grootst indien de nieuwe percelen vierkant worden gemaakt. Bij een goed gevormd perceel (lengtebreedte 2:1) van 4 ha is de grens- lengte per ha ongeveer 215 m. De breedte langs de grenzen, die voor de productie totaal verloren gaat, bedraagt 0,3 tot 0,5 m. Blijkens onderstaande tabel ligt de landwinst tussen 0,5 en 2,0 Grenslengte van percelen in 111 per ha voor ruilverkaveling na ruilverkaveling Oude polder in Holland 265 210 Es 1065 340 Veld 615 355 Behalve deze over het algemeen betrekkelijk kleine landwinst is een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 270