265 ander voordeel, dat in een slotengebied de kosten van het onderhoud der sloten geringer worden. In gebieden met sloten met een vrij laag peil zijn bij versnipperde percelen die ieder afzonderlijk worden gedraineerd vele diepe, water- ontvangende sloten nodig. Daar in dit geval de sloten al gauw een bovenbreedte van 2,5 m moeten hebben, ontstaat hier veel rand- verlies. Er bestaan twee manieren om dit randverlies te beperken, nl. door toepassing van ruilverkaveling of door drainreeksen te leggen, die door het land van verschillende eigenaren lopen. In de gebieden in Noord-Holland waar veel wordt gevaren, is door demping van de sloten grote landwinst te behalen. ad. 2. Vormverbetering en perceelsvergroting, waarbij vooral naar het verkrijgen van rechthoekige percelen moet worden gestreefd, leiden tot productiewinst door vermindering van de oppervlakte der wend akkers en geven voorts betere exploitatiemogelijkheden. De vermin dering van de productiekosten tengevolge van de betere exploitatie mogelijkheden is in gebieden met gezinsbedrijven niet groot, behalve in de oogsttijd, wanneer een snelle oogst met het oog op ons wissel vallig klimaat goud waard is. ad 3 en 4. Door de aanleg van een doelmatig wegenstelsel en de samenvoeging der percelen wordt het land beter bereikbaar en kan een zeer belangrijke tijdwinst worden geboekt, hetgeen wederom ver laging van de productiekosten veroorzaakt. ad 5. Afwatering en ontginning vormen t.o.v. het onderwerp van dit betoog zelfstandige maatregelen daarom kunnen we punt 5 verder buiten beschouwing laten. Nu blijkt dus, dat ruilverkaveling behalve enige landwinst vooral verlaging van de productiekosten tengevolge heeft. Volgens recente Zwitserse publicaties worden de besparingen op de productiekosten voor gebieden met klein bedrijf op 15 voor groot bedrijf zelfs op 25 geschat. Twee grote, onderling vergelijkbare Duitse bedrijven hadden bij geen, resp. sterke versnippering 3,5 resp. 19 tijd verlies bij het bereiken van de percelen. Wij zien tegenwoordig ruilverkaveling echter niet uitsluitend als een middel om te komen tot verlaging van de productiekosten (vooral bij het gezinsbedrijf zou het effect dan vrij gering zijn) maar wij achten de ruilverkaveling bovenal een maatregel om via het vrijmaken van arbeidstijd te geraken tot intensivering van de productie. Zo wor den bijvoorbeeld op veraf gelegen graslandpercelen in gebieden met streeksgewijze bebouwing geen melkkoeien geweid. Deze percelen, die als hooiland worden gebruikt, ontvangen minder organische bemesting, daar de rijtijd voor het vervoer over de grote afstand niet wordt ge dekt door de hogere opbrengst tengevolge van de bemesting. Stellen wij, op basis 1940, de waarde van goed weiland op 2500.per ha, dan wordt de waarde van het vorenbedoelde hooiland, afgezien van de ligging, 500.tot IOOO.lager geschat. Zij die de uitdrukking „hoedanigheidsgraad" kennen, krijgen enig inzicht in het grote ver schil tussen weiland en hooiland, indien wordt medegedeeld, dat de hoedanigheidsgraad voor weiland 8,3 en die voor hooiland 4,5 is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 271