270 7 - 5" y voor deze opvatting gevoel ik het meest men kan met zijn perceels lengte ongetwijfeld verder gaan dan men thans bij nieuwe verkave lingen op het oude land gewoon rs te doen, althans indien de bedrijfs- grootte dit toelaat. In aansluiting hierop zou ik bij het ontwerpen van het wegennet van ruilverkavelingen willen pleiten voor het zo hoog mogelijk opvoeren van de afstanden tussen de landwegen. De kleinere percelen kunnen dan langs de opstrekkende verbindingswegen worden gelegd, voor het geval zij te smal zouden worden indien zij langs de landwegen zou den worden geplaatst. Wegens het verband tussen de gemiddelde perceelsgrootte en de weglengte per ha zal men de eerste grootheid zo hoog mogelijk willen opvoeren. Hieraan is per ruilverkaveling een limiet gesteld, doordat de percelen nooit groter kunnen worden dan de oppervlakte van hetgeen Q«m. opp. Der ei» nieuwe ha 9 - 0 12 3 perceelegrootte. 8 6 - 4 - 5 v 0 - 300 ha V 300 - 1000 ha 2 - >1000 ha 1 - Fig. 4. Verband tussen de voor een aantal ruil verkavelingen geldende gemiddelde perceels grootte en de gemiddelde oppervlakte per eigenaar. een eigenaar bezit. Men zal dus een es over het algemeen nooit de weg lengte van een streekdorp kunnen geven. Er is een „plafond" waar boven men niet kan komen. Uit fig. 4 blijkt, dat lang niet iedere ruilverkaveling aan dit plafond raakt. Wel veroorlooft men zich bij een grotere gemiddelde oppervlakte per eigenaar meer vrijheden in het aantal percelen. Er zijn vaak klemmende argumenten aan te voeren, die een groter aantal percelen per eigenaar (dus een kleinere gemiddelde perceelsgrootte dan het plafond) motiveren, en wel a. sterk uiteenlopende grondsoorten binnen het blok b. verschillende gebruikswijze van de gronden per bedrijf; c. eenzijdige ligging van de bedrijven t.o.v. het blok, bijv. bij streek- dorpen. In het bovenstaande zijn de factoren, voor zover in dit voorlopig onderzoek betrokken, teruggebracht tot de gemiddelde grootte per eige naar en het gemiddeld aantal nieuwe percelen per eigenaar.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 276