271 Voor 61 ruilverkavelingen zijn deze waarden in een diagram uitge zet, waarna een poging is gedaan lijnen van gelijke weglengte te trekken (fig. 5). Er blijkt een duidelijk verband tussen weglengte en beide andere grootheden te bestaan. Voorts leest men hieruit a. de tendens bij kleine percelen niet meer aan verkorting toe te geven, hetgeen blijkt uit het horizontaal verloop van de 70 m-lijn b. de tendens bij grote percelen de vergroting in een verbreding te zoeken, blijkend uit het steile verloop van de 30 m-lijn c. de neiging alleen bij grote eigendommen meer percelen per eigenaar toe te staanzie de puntenopeenhoping links onderaan d. de onregelmatige onderlinge afstand van de lijnen, hetgeen moet worden toegeschreven aan een opeenhoping van de essen aan de ene, van de streekdorpen aan de andere zijde van de 45 m-lijn. Aantal nieuwe percelen per eigenaar 1.0 1.2 tM 1.6 1.8 2.0 2.2 2M 2.6 2.8 7 6 v 5 l. 3 1a 2 1 70 O Fig. 5. Het weglengtecij fer als resultante van de voor een ruilverkaveling geldende gemiddel de oppervlakte per eigenaar en het aantal nieuwe percelen per eigenaar. Een zorgvuldige studie van het materiaal dat thans van een groot aantal ruilverkavelingen beschikbaar is, kan inzicht geven in de be hoefte aan wegen in een bepaalde ruilverkaveling. Hiermede kan de landmeter-deskundige een idee worden gegeven in hoeverre hij met de weglengte die tenslotte tot stand komt, aansluit bij wat in het verleden langzamerhand regel is geworden Een uiterst belangrijke factor bij de kosten van een ruilverkaveling, de wegenaanleg, wordt hierdoor beter hanteerbaar. Duidelijk is gebleken, dat vooral de mate waarin de percelen worden samengevoegd, beslissend is voor de weglengte. Het mes van de sterke samenvoeging snijdt naar twee kanten grote percelen en weinig wegen. Het is overbodig de landmetersdeskundigen te wijzen op het belang van deze stelling. Zij hebben dit tweesnijdend zwaard als het ware zelf reeds in de practijk van de ruilverkaveling gesmeed. Ik heb slechts wil-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 277