274 percentage en, mede aan de hand van de te verlenen subsidie, de eigenaren vóór de stemming een inzicht te verschaffen in de voor hun rekening blijvende kosten. Dit betrekkelijk onzeker karakter van deze begroting houdt verband met de nogal aanzienlijke mate van vrijheid waarover de eerst later te benoemen Plaatselijke Commissie beschikt, daar deze in beginsel het recht heeft het voorlopig plan van wegen en waterlopen volledig te wijzigen. Voor het aan de hand van het voorlopig plan van wegen en water- lopen opmaken van een begroting en het later opmaken van een bestek is het gewenst over een groot aantal gegevens te beschikken. Indien kan worden verwacht, dat het voorlopig plan nagenoeg als zodanig zal worden uitgevoerd, verdient het aanbeveling een volledige opneming met dwarsprofielen ter plaatse van aan te leggen of te verbeteren wegen en waterlopen te verrichten en deze te gebruiken voor het op maken van de begroting en eventueel het bestek voor aanbesteding, in beide gevallen met omschrijving van de mogelijkheid tot het aan brengen van wijzigingen in het plan van wegen en waterlopen. Is door bepaalde oorzaken te verwachten, dat nog vrij belangrijke wijzigingen in de trace's van wegen en waterlopen zullen plaats hebben, dan is het aan te raden de opneming slechts summier te doen en aan de hand hiervan een voorlopige begroting op te maken en in het bestek ruim gebruik te maken van het verrekenbaar stellen van de werk zaamheden. Laatstgenoemde methode heeft speciaal voor ruilverkaveling voor delen, daar noodzakelijk te achten wijzigingen in het plan van wegen en waterlopen bij de verantwoording der kosten op soepele wijze kunnen worden verwerkt, waarbij het volledig opnemen van de oude en het uitzetten van de nieuwe toestand en het in kaart brengen daar van gelijktijdig kan geschieden. De aldus verkregen gegevens en kaarten dienen dan te worden gebruikt voor de verantwoording der kosten. Voor het verkrijgen van inzicht betreffende het gebruik van oude sloten voor nieuwe kavelsloten, het eventueel dempen van oude sloten, het ontginnen en herontginnen van bepaalde percelen, dienen aanvul lende opnemingen te worden verricht. In de voorlopige begroting dienen hiervoor bedragen te worden geschat. Veelal wordt later een bestek van diverse onderdelen opgemaakt, nadat de plaatselijke com missie het plan al dan niet gewijzigd heeft aanvaard. Uiteraard worden dan ook begrotingen voor de onderdelen opgemaakt. b. De vraag: machinale uitvoering of uitvoering in handkracht? Voor de oorlog was het wegens de grote werkloosheid gebruikelijk ruilverkavelingen geheel in handkracht uit te voeren. Hoewel tijdens de bezetting het aantal beschikbare arbeiders steeds kleiner werd, was het inschakelen van machines niet mogelijk doordat zij ontbraken of wegens gebrek aan brandstoffen. Vandaar dat het werk ernstig stag neerde. Het tekort aan arbeidskrachten na de oorlog en de behoefte aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 280