275 het opvoeren van de productie der ruilverkavelingen heeft ertoe geleid op vrij grote schaal machines in te schakelen. In het algemeen kan wel worden gezegd, dat machinaal uitvoeren grotere zekerheid geeft, dat een voor alle ruilverkavelingen zo zeer gewenst hoog tempo bij de uitvoering der werkzaamheden kan worden aangehouden. Bij uitvoering in handkracht zal men niettegenstaande de meest positieve garanties dikwijls last hebben van vertragingen door onder bezetting met arbeiders, terwijl de factor onwerkbaar weer bij uit voering in handkracht zich sterker zal doen gelden dan bij machinale uitvoering. Plaatsing van een groot aantal arbeiders is dan ook alleen verant woord als een aanzienlijke werkloosheid in het gebied van de ruil verkaveling heerst en de omgeving daarvan meestal inschakeling van arbeiders uit sociaal oogpunt eist. Zij dienen dan toch in de eerste plaats tewerk te worden gesteld bij objecten die zich in het bijzonder voor handenarbeid lenen. Het dienen van algemene belangen, in dezen het plaatsen van werk zoekenden, speciaal plattelandsarbeiders, moet mede als een der voor delen van uitvoering van ruilverkavelingen worden beschouwd, echter met dien verstande, dat de kosten der ruilverkavelingen er niet door mogen stijgen. Indien uitvoering in handkracht hogere kosten meebrengt, dienen van overheidswege zodanige regelingen te worden getroffen, dat de ruilverkaveling niet zwaarder wordt belast dan het geval zou zijn ge weest bij de voor de ruilverkaveling voordeligste wijze van uitvoering. De wijze van uitvoering mag nimmer nadelige invloed hebben op het tempo bij de uitvoering van alle, de ruilverkaveling betreffende werk zaamheden. Het in Nederland aanwezige werktuigenpark en de daarmede opge dane ervaringen maken het mogelijk bijna alle aan ruilverkavelingen verbonden werkzaamheden met machines uit te voeren met inschake ling van een minimum aan arbeiders. Handenarbeid zal in ieder geval moeten worden toegepast in de volgende gevallen 1. als het object zich niet leent voor mechanische bewerking (laag- veen) 2. als het werk een voor mechanische hulpmiddelen onbereikbare nauwkeurigheid in de afwerking behoeft (dalgrondontginning, her ontginning van dalgrond) 3. bijzondere, niet mechanisch uit te voeren werken (draineren ge deeltelijk, stapelwerk). De voor- en nadelen van machinale uitvoering moeten voor elk ruil- verkavelingsgebied en elk onderdeel van het werk apart worden be oordeeld. Ik wil dit gaarne met een enkel voorbeeld toelichten: Het verwerken van grondwallen langs nieuwe ontvvateringssloten kan alleen machi naal worden uitgevoerd bij goede terreinsgesteldheid. In het natte jaar getijde is dit dus op klei- en zavelgronden niet gewenst wegens de grote kans op structuurbederf. Indien niet kan worden gewacht tot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 281