276 het terrein geschikt is voor het inschakelen van machines, zal men de werkzaamheden dus in handkracht moeten uitvoeren in het natte jaargetijde. Bij het graven van waterlopen en het aanleggen van wegen dient onder alle omstandigheden de voorkeur te worden gegeven aan machi nale uitvoering met het oog op de volgende voordelen a. het werk is in veel korter tijdsbestek uit te voeren dan in handkracht b. het is belangrijk goedkoper; c. het is bedrijfszekerder om binnen de gestelde tijd gereed te komen; d. het werk is dikwijls te zwaar voor handkracht. Nadelen zijn aan machinaal uitvoeren niet verbonden in deze ge vallen. De kwaliteit van het werk behoeft in deze gevallen zeker niet onder te doen voor die van in handkracht uitgevoerde werken. Zeer voornaam daarbij is, dat de machinist van de dragline, dat is de in dit geval meest gebruikte machine, zijn vak goed verstaat. Gezegd moet worden, dat zich onder de dragline-machinisten ware artisten bevin den, die de bak onder elke gewenste hoek vrijwel op de cm nauw keurig op een talud weten te plaatsen en waterlopen zodanig maken, dat indien geen bijzondere werkzaamheden als oeverversterking en dergelijke behoeven te worden uitgevoerd, met twee afwerkers achter de hand kan worden volstaan om de leidingen kant en klaar af te leveren. c. Gebruikte machines. De mechanische hulpmiddelen kunnen in hoofdzaak worden ver deeld in die gebruikt voor c. de grondbewerking; d. afwerken en egalisatie e. het graven van greppels en drainsleuven. a. Voor het ontgraven in den droge komen voornamelijk in aan merking 1. de dragline; 2. de excavateur 3. de ontgrondingsmachine; 4. de ontginningsploeg; 5. de traxcavator; 6. de bulldozer; 7. de scraper. 1. De dragline leent zich zeer goed voor het graven van sloten, van de kleinste kavelsloot tot de grootste waterloop. Zij zijn in allerlei uit voering met zeer kleine tot grote emmers in gebruik. Ook kan de drag line met veel voordeel worden gebruikt bij het ontgraven van een kip van een aan te leggen weg. Met het oog op de kosten van aan- en b. het vervoeren a. het ontgraven in den droge in den natte; te land; te water

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 282