277 afvoer en de huurprijzen moet de hoeveelheid te ontgraven grond niet te klein zijn (bijv. 5000 m3). 2. De excavateur wordt zelden gebruikt. Hiervoor moet als eis worden gesteld, dat de te ontgraven hoeveelheden grond zeer groot zijn. Zij zijn voorts weinig mobiel. 3. De ontqrondinqsmachine. Deze machine is in gebruik bij de Nederlandsche Heidemaatschappij daar, waar grond die voor het dempen van overtollige sloten nodig is, moet worden ontgraven uit de aangrenzende landerijen en waarbij de teelaarde zorgvuldig wordt bovengehouden en teruggezet. Maximaal kan een laag van 0,30 m ondergrond worden ontgraven, neerkomende op een ontginning van 3000 m3 per ha. Deze machine betekent ten op zichte van handkracht een enorme besparing. In twee dagen tijds wordt 1 ha ontgrond inclusief het terugzetten van de teelaarde bij een grond verzet van 1500 m3 ondergrond. Scherp dient gelet te worden op het voorkómen van structuurbederf door de machines niet te gebrui ken bij natte terreinsgesteldheid. Ploegen en woelen onmiddellijk na dat de machines van het terrein zijn verwijderd om de doorlatendheid van de grond weder in orde te brengen, is noodzakelijk. Bij aanhou dend slecht weer heeft men veel improductieve uren. 4. De ontginningsploeg. Waar de ontgrondingsmachine wordt toegepast, kan ook gebruik worden gemaakt van een ploeg die de bovengrond met een laag onder grond keert, welke laatste dan op een of andere wijze moet worden afgevoerd. 5. De traxcavator. Deze kan alleen worden gebruikt voor het ontgraven van flinke hoeveelheden grond, gelegen boven het maaiveld. Een voordeel is dat hij zeer mobiel is. 6. De bulldozer. Hoewel deze meer is aan te merken als een vervoermiddel over korte afstanden, kan hij ook min of meer worden beschouwd als een ontgravingsmachine. Wordt alleen gebruikt voor flinke hoeveelheden. 7. De scraper. Deze wordt gebruikt voor het ontgraven van dunne lagen bijv. sloot grond, die langs de sloot wordt gedeponeerd. Voor het ontgraven „in den natte" komen in aanmerking: 1. De baggermachine. Is geschikt voor allerlei grondsoorten. Flinke hoeveelheden moeten kunnen worden verwerkt, een grote bodembreedte is vereist. 2. De zandzuiger. Wordt alleen voor het ontgraven van zand gebruikt, eveneens in flinke hoeveelheden. b. Voor het vervoeren te land komen in aanmerking: 1smalspoor 2. vrachtauto's (zelfkippend) 3. dumpers;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 283