278 4bulldozers; 5. scrapers. 1. Smalspoor. Is de hoeveelheid te verwerken grond groot en zijn laad- en los plaatsen als vast te beschouwen, dan verdient smalspoor met kipkarren de voorkeur, mits de afstanden niet te groot worden. 2. Vrachtauto's. Deze komen in aanmerking wanneer grote hoeveelheden moeten worden vervoerd met wisselende los- enjof laadplaatsen op grote af stand (bijv. enige km's) over- harde weg. 3. Dumpers. Worden gebruikt wanneer geringe hoeveelheden op korte afstanden (tot 3 a 400 m) met wisselende losplaats moeten worden vervoerd. 4. Bulldozers. Voor grondtransport op korte afstanden, bijv. tot 40 m, wordt wel gebruik gemaakt van de bulldozer. Een nadeel van bulldozers is, dat dikwijls nog veel grond onderweg achterblijft, hetgeen vooral bezwaar lijk is in gebieden waar alle vrijkomende grond dringend nodig is bijv. voor het dempen van sloten. Een verder bezwaar is, dat bulldozers kans geven op het beschadigen van een grasmat of een teelaarde-laag en dat de grond zeer vast gereden wordt. 5. De scraper wordt gebruikt eveneens voor korte afstanden en indien de laadplaatsen moeilijk bereikbaar zijn voor andere werk tuigen. Voor het vervoer te water worden gebruikt: pramen, vletten, zol derschuiten, onderlossers. De keuze is afhankelijk van de hoeveelheden, grondsoorten, enz. c. De grondbewerking. Indien hiervoor mechanische hulpmiddelen worden ingeschakeld, komen in aanmerking 1. de ontginningsploeg 2. woelers 3. stobbentrekkers 4. schijvenploegen. Een nadere toelichting hierop lijkt mij overbodig. d. Afwerken en egalisatie geschiedt met bulldozers en graders of grondschaven. De laatste lenen zich ook goed voor het aanleggen en onderhouden van zandwegen. e. Het graven van greppels geschiedt met: de greppelploeg drainsleuven kunnen worden gegraven met sleuvengraafmachines. De machinale uitvoering van drainsleuven geeft slechts een geringe besparing in kosten en tijd. t.a.v. uitvoering in handkracht, mits vol doende geschoolde draineerarbeiders aanwezig zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 284