279 Behalve aan de juiste keuze der machines dient gedacht te worden aan goede combinaties. Van groot voordeel kan het zijn, indien de met een dragline ontgraven grond direct in het transportmiddel kan worden gedeponeerd. Een dragline kan goed gecombineerd worden met smalspoor, vrachtauto's en dumperseen ontgrondingsmachine met een dumpereen traxcavator met vrachtauto'seen ontginningsploeg met een bulldozer. De uitvoerder dient zich te realiseren, welke ma chines of combinaties van machines voor elk onderdeel van het werk het voordeligst zijn. Zijn keuze is van groot belang voor het welslagen van het werk, zowel wat het tempo van uitvoeren als wat de kosten betreft. Nieuw te graven en niet te kleine te verbeteren kavelsloten en kleine waterleidingen met een inhoud van 3 m3 per strekkende meter worden het meest economisch gegraven door een snel werkende drag line met een bak van 400 1 inhoud. Is de hoeveelheid te verwerken grond per strekkende meter groter, dan wordt gebruik gemaakt van zwaardere machines met een inhoud van de bak van 600 1 en meer. Bij normaal werk kan een machine met een emmer van 400 1 een capaciteit bereiken van 1200-1600 m3 per week. Voor grotere profielen leent zich zeer goed een machine met een inhoud van 800 1. Zo'n machine kan een capaciteit bereiken van 2500 a 3000 m3 per week. d. Uitvoering in regie of aanbesteding Bij een beschouwing over de voor- en nadelen van regie en aan besteding heeft veelal verwarring plaats met uitvoering in handkracht of machinale uitvoering, doordat dikwijls uitvoering in regie wordt vereenzelvigd met handkracht en aanbesteding met inschakeling van machines. Men dient zich hiervan echter los te maken om een goed inzicht in deze materie te verkrijgen. Wanneer zal men de voorkeur geven aan regie ie. Als het werk moeilijk in een bestek te omschrijven is. Wijzigingen van het plan tijdens de uitvoering der werkzaamheden kunnen op soe peler wijze worden opgevangen dan bij werken die zijn aanbesteed, hetgeen voor de landmeter-deskundige ongetwijfeld een voordeel is, daar hij iets minder gebonden is. Wijzigingen behoeven bij uitvoering in regie niet altijd extra kosten met zich mede te brengen. De stelling, dat werken die zijn aanbesteed goedkoper worden uit gevoerd dan werken in regie door een uitvoerend lichaam, mag niet worden gebaseerd op abnormale omstandigheden, waarbij aannemers genoodzaakt zijn, zelfs ten koste van verlies, werk aan te nemen om hun vaste kern en machines te kunnen plaatsen, zulks ter voorkoming van grotere verliezen, indien elders geen plaatsingsmogelijkheid voor deze vaste kern en machines aanwezig is. In groter verband bezien dient een dergelijke toestand als zeer ongewenst te worden beschouwd. De bewering, dat men bij aanbesteding meer zekerheid zou hebben omtrent het bedrag, dat een werk tenslotte kost, dan bij uitvoering in regie door een uitvoerend lichaam, moet worden aangemerkt als een gebrek aan werkelijk inzicht betreffende de verrekening van z.g. meerder werk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 285