280 Meerder werk komt bij elk werk voor, zelfs bij de meest uitvoerige voorbereiding en uitwerking van plan en bestek. Dergelijke meerdere werkzaamheden komen bij een na aanbesteding uit te voeren werk direct tot uitdrukking in aanvullende overeenkomsten met de aan nemer, terwijl bij uitvoering in regie door een uitvoerend lichaam bedoelde werkzaamheden nog te veel stilzwijgend worden uitgevoerd en later aanleiding zijn tot een vermeende overschrijding van het aan het uitvoerend lichaam verleende crediet. Niet verzuimd moet worden te vermelden dat boven de normale kosten van toezicht en organisatie bij aanbestede werken steeds extra kosten moeten worden gemaakt voor het nagaan van de juiste na leving van de gesloten overeenkomsten. 2e. Als ontginning en herontginning op de voorgrond staan. Het winstmotief, dat bij de aannemer voorop staat en dat aan vaardbaar is, zou bij deze werkzaamheden kunnen leiden tot werk van slechte kwaliteit of het toezicht zou te zware offers vragen. Bovendien is het een kwestie van mentaliteit. Uitvoering in regie door een uitvoerend lichaam met een cultuurtechnische instelling is te prefereren boven uitvoering door een aannemer met meer civiel technische instelling. 3e. Als het behoud van landschapsschoon een belangrijke rol speelt. Hiervoor gelden ongeveer dezelfde argumenten als onder 2e ge noemd. 4e. Als uit het oogpunt van werkverruiming het werk in handkracht moet worden uitgevoerd. In dit geval zouden bepaalde onderdelen nog wel voor aanbesteding in aanmerking kunnen komen. 5e. Als de aanbesteding mislukt. Het kan voorkomen, dat er belangrijk boven de begroting wordt ingeschreven. In een dergelijk geval is de mogelijkheid van uitvoering in regie een uitkomst. Men behoeft zich dus niet klakkeloos aan willekeur over te geven. Wanneer zal men aanbesteden - - ie: wanneer grote hoeveelheden grond verwerkt moeten worden; 2e: wanneer verwacht kan worden, dat door gezonde concurrentie scherp zal worden ingeschreven 3e: wanneer zwaar mechanisch materiaal gebruikt moet worden, zoals bulldozers, traxcavators, vrachtauto's enz. Van veel belang in geval van aanbesteding is de keuze van de aan nemer. Omtrent de drie laagste inschrijvers worden inlichtingen in gewonnen, waarna het werk uiteraard na overleg met de Plaatselijke Commissie en Cultuurtechnische Dienst wordt gegund aan die aan nemer die aan alle redelijk te stellen eisen voldoet. Er dient om gedacht te worden, dat niet steeds aan de laagste in schrijver het werk wordt gegund, ook al voldoet hij wel ongeveer aan de te stellen eisen. Dit geldt in het bijzonder wanneer de aannemer met zijn inschrijving aanzienlijk beneden het begrotingsbedrag blijft. De practijk heeft bewezen, dat gunning in een dergelijk geval dikwijls het begin is van veel ellende, die voor alle bij de ruilverkaveling be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 286