281 trokkenen de arbeidsvreugde vergalt en wat erger is, de kosten op drijft, terwijl de werkzaamheden een aanzienlijke vertraging kunnen ondervinden. Een uitzondering hierop biedt de draagkrachtige aannemer, die om reeds eerder genoemde redenen doelbewust laag inschrijft en waarvan op grond van opgedane ervaringen mag worden verwacht, dat hij het werk zonder moeilijkheden tot een goed einde brengt. e. Het werkplan. Voor een vlotte uitvoering is het van veel belang, dat een goed doordacht werkplan wordt opgesteld. Betreft het een niet te grote verkaveling en kan men het blok in zijn geheel overzien, dan zal het werkschema voor het gehele blok kunnen gelden. Een groter blok dient zo nodig gesplitst te worden in onderdelen. Bij het opmaken van een werkschema zal met veel factoren rekening moeten worden gehouden. Het spreekt wel vanzelf, dat in de eerste plaats hierover een inten sief contact met de landmeter-deskundige noodzakelijk is. Deze toch zal met het uitzetten van wegen en waterlopen voor moeten blijven. De verkaveling, dat is dus het uitzetten van de kavelsloten, zal hierop moeten aansluiten, waarbij rekening moet worden gehouden met het geprojecteerde tijdstip van toedeling. Voorts is de in het te verkavelen gebied uitgeoefende cultuur een belangrijke factor. Uit de hier opgehangen kaarten van de ruilverkaveling van de Waarlandspo'lder kan een indruk worden verkregen van de uit te voeren werkzaamheden. Het betreft hier een uitgesproken tuinbouw gebied, dat, wat de aan- en afvoer der producten betreft, geheel is ingesteld op verkeer te water. De kaart van de oude toestand geeft een goed beeld van de enorme hoeveelheid sloten die door de ruilver kaveling bijna alle zullen verdwijnen. Het gebied zal zich na de uit voering der werken moeten gaan instellen op verkeer per as. In totaal worden rond 128,5 km perceelsloten gedempt, waarvoor rond 400 OCX) m3 grond nodig is. Deze grond moet uit de aangrenzende akkers worden ontgraven. Hiervoor is een gemiddelde ontgronding van 15 cm nodig. Rond 400 000 m3 grond zal in de te dempen perceel- sloten worden gedeponeerd. De oppervlakte van de polder bedraagt 330 ha. De gehele polder zal worden gedraineerd. De totale kosten zijn begroot op rond 2.000.000,De lasten voor de eigenaren bedragen 1750,per ha, hetgeen neerkomt op een ruilverkavelings rente van 87,50 per ha gedurende 30 jaar. De kadastrale oppervlakte wordt voor de eigenaren niet veel groter daar het water van bijna alle sloten tot de percelen behoort. Slechts enkele grote zgn. molensloten staan op naam van de polder. Elke eigenaar brengt dus in de ruilverkaveling land en water in. De oppervlakte gebruiksland, dus de te betelen oppervlakte, wordt door het dempen van de sloten en greppels belangrijk groter. In het tuinbouwgebied van de ruilverkaveling Heer-Hugowaard, die onge veer twee jaar geleden gereed is gekomen, wordt gemiddeld 25

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 287