282 meer pootgoed gebruikt dan voor de ruilverkaveling. Hetzelfde ver schijnsel doet zich voor in de ruilverkaveling Waarlandspolder, waar het ie en 2e blok gereed zijn en nu zijn ingeplant met aardappelen en kool. In de Waarlandspolder werd reeds de geestige opmerking ge maakt, dat de verkaveling veel te duur kwam, daar men 25 meer pootgoed moest aankopen, alsmede meer kunstmest. De hoofdgewas sen in dit gebied zijn vroege aardappelen en late kool. Voor de vroege aardappelen is de grond in gebruik van 15 April tot 1 Augustus. Voor de kool is de grond in gebruik van 15 Mei tot 15 November. De na- teelt na de vroege aardappelen vervalt om in de periode na 1 Augustus weer te kunnen beginnen. Het werk moet dus ongeveer 2j-2 maand worden onderbroken. Het gebied is in blokken ingedeeld, waarbij als begrenzing worden gekozen bestaande of te maken wegen of ont- wateringssloten. De grootte van de blokken is afhankelijk van de getaxeerde capa citeit van uitvoering, die hier geschat is op 50 ha in 3 maanden. Voor een zo ongestoord mogelijk doorgaan der werkzaamheden is het van belang, dat de grondgebruikers tijdig worden ingelicht, wan neer hun grond in uitvoering wordt genomen. Dit geschiedt door de Plaatselijke Commissie per circulaire, waarbij tevens wordt vermeld op welk tijdstip in een bepaald blok de gewassen van het land moeten zijn verwijderd en wanneer de gronden in het blok weer voor de cultuur worden vrijgegeven. Men kan hiermede dan met het teeltplan rekening houden. Daar het werkplan met het tijdschema geheel wordt aangepast aan de mogelijkheden die het teeltplan biedt, moet bij droogzetting van de blokken die in uitvoering worden genomen, aan de grondgebrui kers de gelegenheid worden gegeven hun producten per as te ver voeren. De uitvoering van het plan van wegen en waterlopen heeft daarom zodanig plaats, dat zodra de vaargelegenheid wordt verbro ken, de gelegenheid om per as de aan- en afvoer van de producten te regelen, wordt geschapen. Zodra de indeling van het gehele gebied in blokken is geschied, wordt een werk- en tijdschema voor elk blok afzonderlijk of voor twee blokken tegelijk gemaakt. De volgorde der werkzaamheden is 1graven van ontwateringssloten en aanleg van wegen 2. draineren 3. verkavelen en ontginnen, in dit geval bestaande uit het dempen der sloten. De werkzaamheden genoemd onder 1 worden machinaal uitgevoerd. Dit levert echter bezwaar op voor het draineren. Het draineren ge schiedt nl. vóór het dempen der sloten. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat in den regel uitsluitend in de ongunstige tijd van het jaar moet worden gedraineerd, omdat de landerijen vrij moeten zijn van gewas sen. Het vooraf dempen van sloten zou grote moeilijkheden opleveren wegens opsluiting van water in de grond. Machinaal draineren zou dan ook te groot bezwaar opleveren met het oog op de vele slootkruisingen. Overigens geeft de machinale uitvoering bij het draineren, die zich toch moet beperken tot het graven van sleuven, slechts geringe be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 288