28 De akte bevat geen enkele positieve verklaring van de eigenaren waaruit hun wil tot verkoop blijkt. Een verzoek is geen lastgeving. Kort en krachtig wordt deze rechtsvraag door Prof. Adriani be antwoord „Het komt mij voor, dat een dergelijke onderhandse akte niet is een akte houdende overdracht van onroerend goed, dat daarop geen registratierecht kan worden geheven, dat de eigendom door over schrijving ten hypotheekkantore niet overgaat en dat geen overboeking ten name van de z.g. koper behoort te geschieden." Er is niet vermeld of de niets vermoedende „koper" de kooppen ningen in handen van „mij beëdigd makelaar en zaakwaarnemer" heeft gestort ter verdere afdoening van deze transactie. Het is voor hem te hopen, dat niet een der verkopers failliet gaat, voordat er een be hoorlijke „bekrachtigingsakte" is opgemaakt. Bij een bank behoeft hij voordien ook niet om hypothecair crediet aan te kloppen. Ook hier zal de zuinigheid de wijsheid wel weer be drogen hebben. W. v. R. Zeitschrift für Vermessungswesen, Mei 1949, pag. 105. Dr. Ing. J. Hinterkeuser, Die Ordnung des Grund und Bodens im Zerstörungs- gebiet insbesondere durch Umlegung. De stedebouwer die een naar de eisen van de tijd ingericht stadsplan wil maken en realiseren, behoort in vrijheid over de bodem te kunnen beschikken, zoals dat het geval was in de Engelse tuindorpen (bv. Welwyn) en in Amsterdam-Zuid. H. Bernouilli wil daartoe de eigen dom van grond en opstal van elkaar scheiden en de grondeigendom aan de gemeente brengen. Bij de wederopbouw van de verwoeste steden en dorpen moet een oplossing betreffende de bestaande eigendomsgrenzen worden ge vonden rekening houdende met de eisen van algemeen belang en de belangen van een groot aantal eigenaren. In verband hiermede voor ziet de wederopbouw-wetgeving (eventueel ontwerpen hiervoor) van de Duitse Landen in de volgende maatregelen 1) Grenzausgleich (Grenzregelung), tussen enkele buurpercelen. 2) Umlegung, ruilverkaveling van een blok. 3) Zusammenlegung, samenvoeging van de percelen spéciaal in de verwoeste grote stadskernen tot enkele grote bouwblokken, waarop door of voor de gezamenlijke eigenaren grote gebouwencomplexen worden gebouwd. 4) Vorkaufsrecht, ten behoeve van de gemeente. 5) Eigentumsentziehung im Fluchtlinienverfahren, tegen betaling van schadevergoeding wordt bij niet ontsloten gebieden meestal ten hoogste 35 bij reeds ontsloten gebieden 10 van de grond aan de gemeenschap overgedragen voor wegen en pleinen. 6) Enteignung. Van deze maatregelen is de Umlegung zonder twijfel de belang rijkste. De verouderde wetgeving op de ruilverkaveling van bouwter reinen wordt door de opbouw-wetgeving gewijzigd en aangevuld

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 28