284 van iedere in gebruik zijnde dragline wekelijks een rapport ingediend waarin worden vermeld de wijze van ontgraven de inhoud per strekkende meter; de wijze van lossen; de grondsoort; de nuttige uren; de uren besteed aan reparatie en diversen en de prestatie per effectief uur. Aan de hand hiervan kunnen de oorzaken worden opgespoord van afwijkingen van verwachte prestaties en kunnen zo mogelijk verbete ringen worden aangebracht. Tegelijkertijd worden gegevens verzameld over de kosten aan de hand van het brandstofverbruik, de huur van de machine, de premie voor de machinist en de kosten van afwerking. Behalve voor draglines worden ook gegevens verzameld omtrent bulldozers, dumpers en ont grondingsmachines. Op deze wijze kan steeds een goed inzicht worden verkregen in de m3 prijs onder verschillende omstandigheden. Niet onvermeld mag blijven, dat het van belang is, dat dragline machinisten, dumper-chauffeurs e.d. er persoonlijk belang bij hebben een hoge prestatie te leveren. Het premiestelsel moet gebaseerd zijn op de prestatie. Van geval tot geval moet worden nagegaan wat de dragline in een bepaald soort werk kan presteren onder normale omstandigheden. Daarnaast zal rekening gehouden moeten worden met omstandigheden waarop de machinist geen invloed kan uitoefenen, bijv. merk dragline, weersomstandigheden, stagnatie, fouten in de organisatie. Een prestatiepremie mag over het algemeen niet te hoog oplopen, doch moet hoog genoeg zijn om een flinke Stimulans tot verhoging der prestatie te zijn. Uniformiteit is in deze zeer gewenst, daar men anders bij overplaatsingen grote moeilijkheden krijgt. Bij de beoordeling van de hoogte der prestatiepremie dient niet ver geten te worden, dat de premie slechts gering is in vergelijking met de verhoging van het rendement der machines. Een goede interpretatie van alle ter beschikking staande gegevens gebaseerd op practijkervaring leidt tenslotte tot het zo nauwkeurig mogelijk ramen der kosten en tot de meest economische werkwijze. Begrotingsbewaking Het zo zorgvuldig mogelijk kiezen van een werkmethode en het be groten daarvan heeft tenslotte geen effect indien de begroting niet wordt bewaakt. In geval van aanbesteding kan dit onderdeel de bij een ruilverkaveling betrokken autoriteiten betrekkelijk onverschillig laten. Dit is echter niet het geval, indien de werkzaamheden in regie worden uitgevoerd. Dit onderdeel staat dan oök in het brandpunt van de be langstelling, niet in het minst bij het uitvoerend lichaam. Vele oorzaken kunnen leiden tot afwijking van de begroting, waar van ik de volgende noem:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 290