Herziening van de pachtwetgeving 286 Brief van het Bestuur der Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde, gezonden in Juli 1950 aan de Directeur- Generaal van de Landbouw. Het Bestuur van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde heeft de eer zich tot U te wenden met enige korte beschouwingen over het rapport van de commissie tot herziening van de pachtwetgeving. In dit rapport heeft het hoofdstuk III, handelende over pachtruil, in het bijzonder onze aandacht getrokken. Het is niet onze bedoeling hier in te gaan op de in dit hoofdstuk voorgestelde wijze om tot pachtruil te geraken. Vele wegen kunnen worden ingeslagen om het gestelde ('oei te bereiken en wij hebben begrip voor de moeilijkheden die deze nieuwe figuur met zich brengt. Het lijkt ons echter wel gewenst hier tot uiting te brengen, dat het onze aandacht heeft getrokken, dat in hoofdstuk III de uitvoering van de pachtruil wordt opgedragen aan de Grondkamer en dat in artikel 73 wordt bepaald„Bij algemene maatregel van bestuur kunnen nadere regelen omtrent ondergeschikte punten, de pachtruil betreffende, worden gesteld". De vraag is o.i. gewettigd of de Grondkamer zelve wel de meest geschikte instelling is om pachtruilingen uit te voeren en of in de wijze van samenstelling van de Grondkamer wel voldoende waarborgen liggen dat de leden behalve over juridische en landbouwkundige kennis tevens beschikken over kennis van de landmeetkunde, de hypothecaire en kadastrale boekhouding en de hantering van de kadastrale kaarten. En dan volgt vanzelfsprekend de tweede vraag aan wie men de uit voering dan wel wenst op te dragen en of het in de bedoeling ligt dit bij algemene maatregel van bestuur te regelen. Het komt ons gewenst voor hier te wijzen op een dikwijls niet te vermijden gevolg van pachtruil, namelijk dat de grenzen die een pachtkavel omsluiten veelal niet identiek zullen zijn met de grenzen tussen de eigendommen der verpachters. Vooral daar waar de grenzen tussen de eigendommen niet uit sloten bestaan, maar bijvoorbeeld uit greppels of bouwvoren, zal uit de aard der zaak de neiging bestaan bij het uitvoeren van een pachtruil de pachtkavel zo voordelig mogelijk voor de pachter te vormen, zonder veel acht te slaan op de bestaande en blijvende eigendomsgrenzen. Dit zal tengevolge kunnen hebben dat na verloop van enige tijd de eigendomsgrenzen zullen zijn verdwenen. Dit brengt grote gevaren mede voor de rechtszekerheid van de grond eigendom. Deze rechtszekerheid is een maatschappelijk belang. Wij wijzen hier op de belangen van het hypothecaire kredietwezen en op de gevaren bij overdracht van percelen, gelegen in een gebied waarop pachtruil werd toegepast en waar de eigendomsgrenzen zijn verdwenen. Dit verdwijnen zal óf leiden tot het aanvragen van herhaalde grens- uitzettingen óf tot grensprocedures. Het Kadaster tracht steeds zoveel mogelijk moeilijkheden voort vloeiende uit het verdwijnen van grenzen te voorkomen. Dit streven

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 292