287 van het Kadaster komt in dit geval het beste tot zijn recht als het Kadaster op het juiste ogenblik wordt ingeschakeld. De kadastraal land meetkundige techniek kan dan veel onheil voorkomen. Hiermede in verband moeten wij ook aandacht schenken aan de bestaande plannen om tot registratie van het agrarisch grondgebruik over te gaan. Pacht zal veelal betrekking hebben op gedeeltelijke kadas trale percelen, ook na het tot stand komen van een pachtruil, en op meting en groottebepaling van deze gedeeltelijke kadastrale percelen dienen voor een juiste omschrijving van het te verpachten object door kadastrale deskundigen te worden uitgevoerd voor de registratie. Wij menen dat het niet wenselijk is nu reeds verder in te gaan op het „Voorlopig rapport inzake de registratie van het agrarisch grond gebruik", daar wij voornemens zijn U in een later schrijven onze mening daarover kenbaar te maken, maar willen slechts wijzen op het verband dat er ligt tussen deze zaken. In het belang van de rechtszekerheid van de grondeigendom en eventueel in het belang van een juiste registratie van het agrarisch grondgebruik komt het ons gewenst voor dat het Kadaster wordt inge schakeld bij de uitvoering van de pachtruil. De werkzaamheden verbonden aan het uitvoeren van een pachtruil en van een ruilverkaveling vertonen veel punten van overeenkomst. Naar analogie van de Ruilverkavelingswet dient in de Pachtwet te worden bepaald, dat een landmeter van het Kadaster wordt aangewezen om aan de Grondkamer (of aan een eventuele plaatselijke commissie) bijstand te verlenen bij de uitvoering van een pachtruil. Registratie van het agrarisch grondgebruik Brief van het Bestuur der Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde, gezonden in Juli 1950 aan de Directeur- Generaal van de Landbouw. Het Bestuur van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde heeft de eer zich tot U te wenden met de navolgende beschouwingen over het voorlopig rapport inzake de registratie van het agrarisch grondgebruik, uitgebracht door de commissie, ingesteld bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 30 September 1947, nr. 1047, afdeling Grond- en Pachtzaken. Met grote belangstelling hebben wij kennis genomen van dit voor lopig rapport. Deze belangstelling vindt haar oorzaak in de grote over eenkomst die er is tussen de taakomschrijving van het Kadaster en die van de ontworpen dienst voor de registratie van het agrarisch grond gebruik. In hoofdstuk I wordt door de Commissie de volgende omschrijving gegeven van „registratie van het agrarisch grondgebruik"Onder registratie van het agrarisch grondgebruik wordt verstaan een zo danige vastlegging van de gegevens van het grondgebruik, dat hieruit tenminste blijkt wie van een bepaald perceel de gebruiker is en voorts,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 293