289 7, sub B, toekomstige maatregelen) en merkt hier zelve op, dat het bij sommige maatregelen gewenst zal zijn voortdurend van het verloop van het grondgebruik op de hoogte te zijn. Op grond echter van de overweging, vermeld in de aanhef van het tweede hoofdstuk, heeft de Commissie gemeend over te moeten gaan tot het ontwerpen van een registratie die geschiedt door het 5-jaar lijkse inwinnen van informaties bij plaatselijke commissies, aangevuld door informaties van opnemers ter plaatse. Het heeft ons bevreemd, temeer daar de punten van overeenkomst voor de hand liggen, dat de Commissie niet de mogelijkheid heeft over wogen een registratie op te bouwen, gebaseerd op de pachtcontracten, naar analogie van de kadastrale en hypothecaire boekhouding, die wordt opgebouwd uit de akten en borderellen. Wellicht heeft zij hiervan af gezien rekening houdende met de mondelinge verpachtingen. Indien in het Voorontwerp Pachtwet zou worden bepaald, dat mon delinge pacht nietig is en dat het pachtcontract dient te bevatten een kadastrale aanduiding van het verpachte en dat het pachtcontract via de Grondkamer dient te worden ingeleverd bij de registrerende in stelling, dan was de mogelijkheid geschapen te 'komen tot een pacht- registratie, op gelijke wijze ingericht en bijgehouden als de kadastrale en hypothecaire boekhouding. Wij betreuren het dat de ontworpen registratie van het agrarisch grondgebruik deze wettelijke grondslag mist en wel voornamelijk omdat deze grondslag zou leiden tot een registratie die „bij" is en tevens minder kosten met zich zou meebrengen. Immers de gegevens komen regelmatig en zonder kosten binnen. Mocht men tot een registratie moeten overgaan die niet steunt op de voorgestelde wettelijke grond slag, dan dient ons inziens toch de eis gesteld te worden dat de regis tratie „bij" is. Men zal dan andere wegen moeten zoeken om tot dit doel te geraken, doch de wenselijkheid blijft bestaan de werkzaam heden van de „eigendoms"- en de grondgebruikersregistratie in één dienstvak te verenigen. De ontworpen dienst voor de registratie van het agrarisch grond gebruik zal naar raming van de Commissie een jaarlijkse uitgave uit de schatkist vergen van 709000. Wij menen dat deze raming, voor een afzonderlijke dienst, nog aan de lage kant is, daar niet gesproken wordt over opmeting van de gedeeltelijke kadastrale percelen en grootteberekening van deze gedeelten. Zoals wij bekend mögen ver onderstellen heeft het pach'trecht immers in vele gevallen betrekking op gedeeltelijke kadastrale percelen. Met de buitendienst wil de Commissie belasten opnemers die ge- recruteerd worden uit jonge abituriënten van de cursus Ned. Heide Mij. en afgestudeerden der Middelbare Landbouwopleiding. „Een korte opleiding zal noodzakelijk zijn". Aan deze jongelieden wil men dus een rijksregistratie toevertrouwen. Jongelieden die, zo zich daar de gelegenheid toe opent, mogelijk spoedig zullen trachten een andere positie te verwerven, zodat men weer opnieuw kan gaan opleiden. Terwijl men hier wil komen tot een registratie waaruit belangrijke en betrouwbare gegevens geput kunnen worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 295