LANDMEETKUNDE Literatuuroverzicht 298 Der 24m- Interferenzkomparator des Geodaticchen Institutes in Potsdam, von F. Mühlig. (Veröffentlichungen des Geodatischen In stitutes in Potsdam, Nr. 2.) 50 blz. met 30 afbeeldingen, prijs 7 D.M., Akademie-Verlag, Berlijn; 1949. Door directe interferentiemetingen kan slechts een afstand tot maxi maal 25 cm gemeten worden, welke afstand door het toepassen van verschillende kunstgrepen vergroot kan worden tot 1 m. Voor de geodesie is deze directe methode dus van geen belang. Wil men het interferentie-verschijnsel voor grotere afstanden toepassen, dan leidt dit tot zulke gecompliceerde instrumenten, dat gebruik op grote schaal vrijwel uitgesloten is. Bovendien is dan de nauwkeurigheid die bereikt wordt veel groter dan voor de geodesie van belang is, welke nauw keurigheid niet verminderd kan worden door de instrumenten te ver eenvoudigen, daar dan het interferentieverschijnsel geheel verdwijnt of althans niet te meten is. Een van de methoden om tot vergroting van de afstand over te gaan is het bepalen van het verschil van twee lengten. De te vergelijken af standen zijn beide door twee verspiegelde glasplaten aangegeven. Na dat een lichtbron licht van een bepaalde spectraallijn uitgezonden heeft, worden de uitgetreden stralen tot interferentie gebracht. Hierdoor is het mogelijk het verschil der lichtwegen te meten, dus ook het te be palen lengteverschil. Ook is het mogelijk, door meerdere malen terug kaatsing het verschil te bepalen van een afstand met een veelvoud van een nog direct te meten andere afstand. Het oudste instrument is de interferometer van Michelson, welk instrument geschikt is om lichtbundels te laten interfereren, waardoor het mogelijk is bepaalde lengten in golflengten van een zekere lichtsoort uit te drukken. Hij drukte de lengte van de standaardmeter uit in golf lengten van het licht, uitgezonden door de spectraallijnen van cadmium. Voor het meten van grotere afstanden is dit instrument echter niet geschikt. Fabry en Perot construeerden eveneens een interferometer. Door meervoudige terugkaatsing aan halfverzilverde spiegels werd het inter ferentieverschijnsel scherper waarneembaar. Het systeem van Fabry en Perot is wederom verbeterd door de Japanners Watanabe en Imai- zumi. Met deze comparator bleek het mogelijk afstanden tot 500 m met grote nauwkeurigheid te bepalen. Door de Fin Y. Vaisala is een methode ontworpen om door middel van het interferentieverschijnsel de bij de basismetingen gebruikte 24111-invardraden te ijken en deze gedurende de metingen voortdurend te kunnen controleren. („Die Anwendung der Lichtinterferenz zu Langenmessungen auf grosseren Distanzen", 1923, en „Anwendung der Lichtinterferenz bei Basismessungen", 1930.) Vaisala gaat uit van een kwartsmeter, waarvan de lengte door ijking nauwkeurig bekend

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 304