30 3e) twijfel omtrent grondwettigheid van het ontwerp, men wil zijn vrijheden in volle omvang behouden. Conclusie: Iedereen schijnt accoord te gaan met het ontwerp-wet op de vrij willige ruilverkaveling; laat men dat gedeelte van het ontwerp dan onmiddellijk tot wet verheffen. Voorts worden de uitkomsten van een enquête over dit onder werp meegedeeld, waarna een algemene bespreking van de afgevaar digden volgt. Zowel de uitkomsten der enquête als het debat leidde tot de reeds eerder door de voorzitter gestelde conclusie, waarbij men tevens vroeg om een breed opgezette campagne ter voorlichting van de boeren om trent de voordelen van een vrijwillige ruilverkaveling. In hetzelfde tijdschrift, overgenomen uit het Belgisch Staatsblad nr- I53 van 2 Juni 1949. staat vermeld de tekst van de tot stand ge komen Wet betreffende de vrijwillige ruilverkaveling van landeigen dommen. Op 10 Maart 1948 werd door de Belgische regering een wetsont werp bij de Senaat ingediend betreffende ruilverkaveling, zowel op grond van een overeenkomst, als krachtens de wet. Zie hiervoor Tijd schrift voor K. en L. 1948, pag. 147. De tot stand gekomen wet geeft in 7 artikelen alleen een regeling van de faciliteiten (technische en financiële hulp van de Staat) onder bepaalde voorwaarden bij een vrijwillige ruilverkaveling, een proce dure ongeveer overeenkomende met de Nederlandse ruilverkaveling krachtens overeenkomst. C. Krombeen Sonderabdruck aus Strasse und Verkehr, Band 35, nr. 4, 1949. Dipl. Ing. E. Tanner, Vorsteher des Meliorations- und Vermessungs- amtes, Zürich. Güterzusammenlegung und Durchgangsstrasse. Het artikel is geïllustreerd met 7 fraaie afbeeldingen van ruilver- kavelingsblokken, doorsneden door ontworpen of uitgevoerde grote verkeerswegen. Terecht wordt steeds weer de eis gesteld, dat bij de projectering van het wegennet bij een ruilverkaveling een zo ver mogelijk gaande scheiding van het doorgaande en het plaatselijke verkeer wordt na gestreefd. Een volledige scheiding door verlegging van de hoofdver keersweg zal dikwijls doelmatig zijn, wanneer het om een verkeersweg met hoge frequentie gaat die door een nauwe dorpskom loopt, mits de verkeersweg wordt verlegd naar de rand van het landbouwgebied der gemeente en niet partieel wordt vervangen door een rondweg juist buiten de dorpskern. Dit betekent een volledig nieuw tracé voor de verkeersweg. Op de lange duur gezien, schijnt deze oplossing niet alleen verkeerstechnisch, maar ook uit economisch oogpunt de juiste te zijn. In verband met de moeilijkheden (grondverkrijging e.a.) zegt de schrijver: De ervaring leert, dat altijd dan de beste oplossing verkre-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 30