VERSCHILLENDE ONDERWERPEN 34 Enige grepen: In dit oude nieuwe land zijn ook landmeters. Zij moeten een licentie bezitten van de directeur van de meetdienst. Er is een examen. Me tingen worden alleen toegepast bij het kadaster als ze ondertekend zijn door een bevoegd landmeter. Hij mag voor de uitoefening van zijn beroep alle terreinen betreden. Eigenaren en hun personeel kunnen worden verplicht behulpzaam te zijn bij de plaatsing van grensstenen en verzekering van vaste punten en tot overleggen van alle stukken de begrenzing betreffende. Bomen, geveld ten behoeve van de meting, worden vergoed als het vruchtbomen zijn. Als door nalatigheid van eigenaar of huurder de metingen duurder worden is dat ten laste van hem. Wie opzettelijk een verzekerd punt of grenssteen verbergt, ver plaatst of beschadigt, kan drie maanden gevangenisstraf krijgen en de kosten betalen. De eigenaar moet zijn grensstenen intact houden en de districtsofficier waarschuwen als ze verdwenen, verplaatst of beschadigd zijn. Er zijn voorschriften betreffende aansluiting aan de gouvernementsdriehoeksmeting enz. De Gr. O. J. JONAS De positie van de landmeter in de tegenwoordige maatschappij (Lezing gehouden op de Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde te Rotterdam op 29 October 1949) Het Bestuur van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde deed een beroep op mij op deze vergadering een inleiding te houden over de positie van de landmeter in de tegenwoordige maatschappij. Ik heb geaarzeld deze uitnodiging aan te nemen, daar het feitelijk in dit gezelschap water naar de zee dragen zou zijn en er onder U niet velen zullen zijn die ik iets nieuws kan vertellen, terwijl verschil lenden onder U wellicht er beter voor geschikt zouden zijn deze materie te behandelen. Waar evenwel bij het Bestuur van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde ook de bedoeling voorzat via deze inleiding te trachten in ruimere kring belangstelling te vinden voor dit onderwerp en het ten slotte voor mij altijd een groot genoegen is over ons vak te kunnen spreken en de ontwikkeling daarvan te belichten, heb ik de uitnodiging aanvaard. In het algemeen is het met de kennis van de beroepen buiten de kring van de beoefenaren daarvan slecht gesteld en ook is het nog dikwijls zo, dat de beoefenaren zelf omtrent de betekenis en kenmerken van het Ingenieur-verificateur van het kadaster, Arnhem:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 34