42 wordt geschonken aan de practijktijd die de studenten ten dele bij het Kadaster zullen doormaken. Over het algemeen dient bij de plaat sing in de practijk meer gelet te worden op paedagogische kwaliteiten van de leider dan op het uitzoeken van een groot kantoor. Gaarne zullen wij de studerenden begroeten die met enthousiasme hun werk aan vatten. Een goed geleide practijktijd kan hier van groot belang zijn. Een ander vraagstuk dat te zijner tijd aan de orde moet komen is het al of niet handhaven van het vakexamen voor landmeter van het kadaster. Bij andere dienstvakken kent men dit niet en dit zou een motief kunnen zijn om het hier af te schaffen. In tegenstelling met andere diensten wordt men echter bij het Kadaster reeds spoedig voor zelfstandig werk gezet, dat zoveel mogelijk direct af moet zijn. Men dient dus van de aanvang af de voorschriften onder de knie te hebben, te meer daar men ook de afwerking der metingsstukken dient te be oordelen. Hiervoor kan een examen een goede prikkel zijn. Misschien kan het vervangen worden door een eenvoudiger onderzoek. Om de beoordeling echter geheel te laten afhangen van subjectieve ambtelijke rapporten, heeft ook bezwaren. Wij willen hieromtrent gaarne de mening der leden vernemen en doen speciaal een beroep op de jongeren met enige jaren ervaring. Wij wensen onze Delftse docenten veel geluk met de nieuwe vol waardige studierichting en willen van deze plaats ook de heer Krom- been hartelijk gelukwensen met de opdracht de ruilverkaveling te doceren. Het wachten is thans, dunkt mij, op een landbouwkundige, die de studenten in de landbouwproblemen kan inleiden, wat voor toekom stige ruilverkavelaars ook van groot belang is. Ook hierdoor wordt een schakel gelegd met andere wetenschappen, wat voor elke landmeter die niet eng-vakman wil blijven, van betekenis is. Met belangstelling zien wij uit naar de maatregelen die getroffen zullen worden voor hen die het diploma van de Landmeterscursus te Wageningen of het diploma van civiel-landmeter te Delft hebben be haald, om alsnog het diploma van geodetisch ingenieur te verwerven. Het eerste congres, na de bevrijding, van de Internationale Land meters Federatie is in Augustus 1949 te Lausanne gehouden en door een tiental geodeten, sommigen met hun dames, uit Nederland bijge woond. Aan spr. viel de eer te beurt K. en L. te vertegenwoordigen toen de heer Heines tot ons aller spijt verstek moest laten gaan. Dit congres was uitstekend georganiseerd en is best geslaagd. Alle kanten van het landmetersberoep zijn in de commissie-vergaderingen en in de plenaire zitting behandeld. Wij hebben de heer Haasbroek bereid bevonden, een verslag in het Tijdschrift voor K. en L. te plaatsen over dit congres. Aan de heer Haasbroek van deze plaats'thans reeds onze oprechte dank. Het volgende congres zal worden gehouden te Parijs en over acht jaren is Nederland aan de beurt om te ontvangen. Wij kunnen dus vroeg beginnen met de organisatie, doch zullen die waar schijnlijk aan de N.L.F. overdoen. Op het laatstgehouden congres van de N.L.F. kon men reeds iets vernemen omtrent plannen van Prof. Meijers in verband met het ontwerpen van een nieuw B.W. Het voornemen bestond toen reeds

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 42