60 de berekening van £P' en t\p' volgens (n). Kies daarom Pr op de loodlijn uit M op L1 neergelaten zo, dat de terugconstructie van Pr uit de vereffeningslijn L voldoende nauwkeurig uit te voeren is (even tueel proberen). P2 moet nu liggen op de loodlijn MA, uit M op L2 neergelaten. B is het snijpunt van Li en L2. De meetkundige plaats van de polen van alle lijnen door B is de poollijn van dit punt, waarop dus ook P1 en P2 liggen. Dus P2 wordt geconstrueerd als snijpunt van de loodlijn, uit Pt op MB neergelaten, met MA. Evenzo construeert men de overige (n 2) polen, waarbij vol doende controlemogelijkheden aanwezig zijn. Rekening houdend met de gewichten G2- (zie (10)) trekt men nu door de zo juist geconstrueerde punten de lijn L. Op overeenkomstige wijze als boven omschreven construeert men hieruit het punt P'. In figuur 6 is deze constructie met controle aangegeven. De gewichten G, verkrijgt men door met een kwadratische schaal verdeling op een overzichtskaart /,-2 en in de figuur (f,-2 uit te passen; de maateenheden kunnen hierbij geheel willekeurig gekozen worden, omdat alleen de verhouding van de G's van belang is. Na deling vindt men G (in één, hoogstens twee cijfers). Het is mogelijk de rechte L volgens (5) streng te construeren. Een fraaie constructie geeft Friedrich in het Z.f.V. 1941. blz. 129. Hieruit blijkt, dat eerst geconstrueerd moet worden het zwaartepunt van de polen Pj, elke pool belegd gedacht met een massa G„ en daarna de M Fig. 6.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 60