63 Construeren wij de poollijnen (17) t.o.v. drie hulpcirkels, waarvan de middelpunten gekozen worden op ongeveer dezelfde afstand uit het centrum der foutentonende figuur en met onderling vrijwel gelijke afstanden 1(zie fig. 8) dan valt bij benadering het middelpunt van de ingeschreven cirkel van de door de drie poollijnen gevormde drie hoek, samen met P. Uit de straal A van deze ingeschreven cirkel kan dan een indruk van de nauwkeurigheid van het bepaalde punt ver kregen worden, daar uit (19) volgt: Een vierde hulpcirkel zou als algehele controle, ook op de mate van benadering, kunnen dienen. 7. Naar mijn mening zijn wij hiermee tot de uiterste grens van toepassing der methode gekomen. Het is inderdaad mogelijk de con structie van P volkomen streng uit te voeren door deze gedachtengang voort te zetten, maar de vereiste hoeveelheid werk wordt dan zo groot, dat een eventueel voordeel der methode geheel teniet wordt gedaan. In 8 wil ik echter toch enkele aanwijzingen in deze richting geven. Het doel van deze publicatie is, behalve het geven van grotere be kendheid aan de methoden van Heller en Gast, de aandacht te vestigen op de merkwaardige mogelijkheden van steeds betere benadering, waar bij ieder zover kan gaan als hij wil. De trappen zijn ie keuze op het oog van P in de foutentonende. figuur, geconstrueerd volgens Heller 2e constructie, van één poolfiguur; op het oog trekken van de ver- effeningsrechte in deze figuur (controle: tweede poolfiguur dia metraal t.o.v. P) 3e constructie van één poolfiguur, maar nu de vereffeningsrechte trekken (richting op het oog) door het geconstrueerde zwaartepunt der poolfiguur (con trole overeenkomstig 20 met t.o.v. P diame trale tweede poolfi guur) 2 A-D t mp2 20) n2 1) Zie echter hiervoor het behandelde in 8, vergelijking (21). 2) Voor drie foutentonende rechten geeft Jordan in deel II, ie stuk, blz. 486 (9e druk) de eenvoudige strenge oplos sing (voor gelijke gewichten) eie-2 es h2 si I22 .?2 l:i2 S3, waarin li de afstand P Ai en si de zijde van de foutentonende driehoek is die valt langs L i. Fig. 9.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 63