72 ook alleen tot de N.Z.-componenten. Daar echter het bepalen van de N.Z.- en O.W.-componenten van de schietloodafwijking volgens de physisch-geodetische methode gelijkwaardig is geldt het resultaat ook voor de O.W.-component en dus voor de totale schietloodafwijking. Voor de stations Fakfak, Van Goensbaai, Kaap Van de Bosch en Argoenibaai werd nu de sohietloodafwijking ook physisch-geodetisch berekend, waarbij gebruik gemaakt werd van de door Baron de Vos van Steenwijk in dit gebied berekende 02 (in Kaap Van de Bosch en Argoenibaai werd de 02 door interpolatie verkregen). Omdat men voor de stations Kon. Sophiastraat en Etnabaai de 02 alleen door extrapolatie zou kunnen verkrijgen en deze waarden van de 02 onzeker zouden zijn, werden deze twee stations niet in het onderzoek betrokken. Voor de invloed van de omringende topografische massa werd slechts de topografie binnen een straal van 670 km rondom elk station in rekening gebracht. Ten eerste omdat de topografie buiten dit gebied een vrij constante invloed op de stations zal uitoefenen en dus de relatieve schietloodafwijkingen niet zal veranderen. En tevens omdat bleek dat de invloed van dit gebied mede in verband met de com pensatiefactor zeer gering was. Zo werd bijv. berekend voor de invloed van ring 5 (van 670-960 km met een compensatiefactor 0,01) voor Fakfak -0,046" Kaap V. d. Bosch 0,045" Kasoeri 0,056" Etnabaai 0,049" De totale berekende N.Z.-component van de schietloodafwijking werd nu: Deze schietloodafwijkingen moeten nu vergeleken worden met de door Verstelle geodetisch-astronomisoh bepaalde schietloodafwijkingen. Onderstaand schema kan nu worden opgezet. Hierin is A schietloodafwijking onder invloed van omringende top. massa 0i. B schietloodafwijking berekend uit zwaartekrachtsanomalieën 02, C totaal, dus 01 02 0, D geodetisch-astronomisch bepaalde schietloodafwijking, E verschil C-D, F verschil zonder B, dus A-D. Stations 0j 02 0 Fakfak n,6 4,8" 16,4" Van Goensbaai 3,3 6,5 3,2 Kaap V. d. Bosch 18,8 1,8 20,6 Argoenibaai 8,8 3,5 12,3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 72