79 Controle nr. 4 sluit; alleen AC blijft verdacht. Controle nr. 5 sluitidem. Controle nr. 6 sluit; alleen BC blijkt fout te zijn. Controle nr. 7 sluit. Men berekent BC uit BC V KH*—(CH BKjzdeze af stand blijkt ca 2 m te lang te zijn gemeten. Ik ben er mij van bewust een eenvoudig praktijkgeval zwaar theo retisch te hebben bekeken. Het is eigenlijk onnodig te zeggen dat ik stellig niet wil propageren het bovenstaande geregeld in de praktijk toe te passen. Het kan echter in voorkomende gevallen nuttig zijn te weten hoe men het aantal controlemogelijkheden kan vaststellen, hoe men ze in zo eenvoudig mogelijke vorm kan gieten en hoe men een gemaakte fout kan localiseren. Literatuuroverzicht Beitrage zur Ausgleichung astronomisch-geodatischer Netze, 143 blz., 15 X 21 cm., Bamberger Verlagshaus, Meisenbach, 1949, D.M. 4.—. In deze vierde publicatie van het „Institut für Erdmessung" worden in een zestal studies, alle van de hand van Helmut Wolf, beschou wingen geleverd over onderdelen van de vereffening van astronomisch- geodetische driehoeksnetten, in het bijzonder naar aanleiding van de vereffening van het Centraal Europese Driehoeksnet (C.E.D.). De eerste 50 blz. zijn gewijd aan algemene beschouwingen over de vereffeningen van de bases, van de astronomische azimuths en van de geografische posities bij het C.E.D. Het zijn dus de afwijkingen van de methode van Bowie die bijzonder worden toegelicht. Bij de bespreking van de basesvereffening stelt hij eerst de opvat tingen tegenover elkaar, die aan de basismetingen in de gehele ver effening een gewicht oneindig en een gewicht nul toekennen. Bij de eerste worden de lengtemetingen als foutloos aangenomen en alle tegenspraken op de richtingsmetingen geschoven, bij de tweede daaren tegen worden ze zo onnauwkeurig geacht (ook al is de inwendige nauw keurigheid goed), dat geen enkele invloed op de richtingsmetingen wordt toegestaan. De derde mogelijkheid, de toekenning van eindige gewiohten, is evenals de twee andere gevallen subjectief, maar toch te verkiezen. Schrijver leidt dan formules af voor een basesvereffening waarbij hij het Zweigruppen-Verfahren van Krüger toepast en tenslotte komt tot een methode van stapsgewijze benadering. Vereffening van de astronomische azimuths is zeer wenselijk, om dat anders, wanneer situatie en oriëntering van de knooppuntnetten afzonderlijk worden vastgesteld, dus afzonderlijke loodafwijkings- systemen worden gevormd, de verschillen tussen deze systemen ge heel op de verbindingskettingen worden geschoven en een verwringing tengevolge zullen hebben. Enige besohouwingen worden gewijd aan de toekenning van de ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 79