VERSCHILLENDE ONDERWERPEN A. TUTEIV NOLTHENIUS, Antoine Lipkens 84 Geoloog, Delft Uitvinder van de verbeterde hoekspiegel, oprichter en directeur van de Koninklijke Akademie tot opleiding van' burgerlijke ingenieurs. Voordat de verschillende uitvindingen van Lipkens besproken wor den, volgt een korte levensbeschrijving van deze merkwaardige man. Lipkens werd geboren te Maastricht in 1782 en was reeds op zijn 20e jaar leraar in de geodesie te Montbrisson, dicht bij Lyon in Zuid- Frankrijk; weldra kreeg hij een aanstelling als hoofdlandmeter te Bourges in het departement van de Loire en moest hij het personeeel voor het kadaster opleiden. Bij gebrek aan genieofficieren belastte hij zich in 1813 met de verdedigingswerken van Foix in de Pyreneeën. Hij hees wat door iedereen voor onmogelijk werd gehouden de kanonnen tegen de steile rotsen waarop het plaatsje ligt, op. Vervol gens nam hij deel aan de afbakening van de grens tussen Frankrijk en het Verenigde Koninkrijk en werd Verificateur van het kadaster in Luxemburg. Hier was het dat hij in 1811 de hoekspiegel verbeterde, zijn belangrijkste vinding. Hij richtte een kosteloze cursus op voor de opleiding in de geodesie en werd in 1826 hoofdingenieur van het ka daster in België. In 1830 week Lipkens uit naar Den Haag en werd benoemd tot generaalinspecteur van de geodetische werkzaamheden in Nederland. In 1832 bracht hij als hoofdinspecteur van maten en ge wichten de standaardmeter en het standaardkilogram van Parijs naar Delft. Ook werd hij belast met het onderzoek van de octrooien. Tweemaal stak Lipkens over naar Engeland, de eerste keer om te onderzoeken in hoeverre duikboten voor verdedigingsdoeleinden ge bruikt konden worden, de tweede maal om de pompen van de mijnen in! Cornwallis te leren kennen met het oog op de droogmaking van de Haarlemmermeer. In 1841 stichtte hij de Koninklijke Akademie te Delft en bleef vier jaar directeur, waarna hij zich om gezondheidsredenen terugtrok en nog twee jaar in Warmond leefde. (In 1845 waren er 170 leerlingen.) Zijn portret werd geschilderd door Schmidt, toentertijd een zeer bekend schilder uit Delft; het hangt aldaar in het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool. In de literatuur der landmeetkunde wordt Lipkens telkens genoemd als uitvinder van het „spiegelkruis", een instrument voor het uitzetten van rechte hoeken. Door een uitvoerig onderzoek merkte ik dat hij niet de uitvinder is, maar wel een vorm er van bedacht die algemeen gewaardeerd werd. Het principe van de hoekspiegel werd gevonden door G. Adams

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 84