89 4- Zuigpompen voor de droogmaking van de Haarlemmermeer (nog te zien in het stoomgemaal de Cruquius). 5. Onderzeese torpedie" (duikboot, waarvan het koperen model, 71 cm lang, in het Rijksmuseum aanwezig is). 6. Werktuig. „Om de geringste uitzettingen en inkrompingen door temperatuursveranderingen van het metaal, waaruit zijne standaards waren samengesteld, te meten" (Michaëlis 16). Dit was bij de gelegen heid toen Lipkens de standaardmaten en -gewichten van Parijs naar Nederland bracht met Lobatto en Uylenbroek. 7. Pompen om schepen voort te stuwen. Tien brieven van Lipkens zijn bewaard gebleven, die hij aan Prof. A. van Beek te Utrecht schreef; deze is bekend door zijn proe ven in 1823 met Moll over de snelheid van het geluid (hij was directeur van een „zuikerrafenadery") en construeerde de eerste centrale verwarming in 1832 in zijn huis te Utrecht (beschreven door Cittert). De brieven behandelen de volgende onderwerpen (hij zelf schrijft over „myne knoeyeryen") over de invloed van het ijzer van schepen (hierover schreef A. van Beek een boekje), over maximum thermometers om temperaturen in artesische putten te meten, over proeven die hij te Zandvoort en Scheveningen nam door olie op dè golven te storten. Daar de minister er blijkbaar niet erg enthousiast over is, stelt hij zelfs voor, als grapje, dit op de hofvijver in Den Haag te doen, zodat de minister slechts behoeft op te staan en door het raam te kijken. Verder over het bezorgen van een brief aan „citoyen Arago". Hij uit tweemaal zijn ongenoegen over zijn behandeling als correspondent op de vergaderingen van het Instituut te Amsterdam waar hij „als een aap op een stoel geplaatst, om als het ware maar in de verte te mogen bezien, hen, die ik anders de hand druk en als vrienden groet", en oü je me suis trouvé, comme une béte affecté d'un mal contagieux, mis en evidence sur une chaise, et bien a l'écart de tous les sages qui composaient l'illustre assem- blée...". Zijn gebrek aan eerzucht blijkt uit de volgende zinsnede: „als correspondent nooit iets ingezonden maar desniettemin werk zaam dan wel om wat van mij te doen praten en dit laatste brengt zo weinig tot het geluk toe, dat ik er mij niet veel over bekommer...". Wel om te overdenkenHij verbaast zich er over, dat Beekman aarzelt hem zijn stem te geven, maar Lipkens had blijkbaar een hekel aan schrijven, anders had hij allicht meer over zijn vindingen gepubli ceerd hij hield meer van proefnemingen te doen of zelf iets te maken, getuige de drie toestellen die in het Physisch Laboratorium te Utrecht aanwezig warenéén er van is er nogeen apparaat om de gelijkheid der uitzettingscoefficienten van verschillende gassen te demonstreren. Bovengenoemde uitvindingen zijn wel niet van groot belang geweest (hoewel de hoekspiegel een tijdlang veel gebruikt werd), maar toch wel typerend voor Lipkens' onderzoekingslust en blijk gevend van zijn vernuft. De oprichting en het directeurschap van de Technische Hoge school mogen zeker gelden als de bekroning van. een welbesteed leven. Zou het niet aanbeveling verdienen hem bij een nieuwe serie speciale postzegels te eren?

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 91