91 Research op landmeetkundig en fotogrammetrisch gebied De uitstekende naam die ons land zioh op landmeetkundig en foto grammetrisch gebied heeft verworven, is een bezit dat voortdurend moet worden verdedigd in de internationale wedstrijd die op weten schappelijk terrein, virulenter wellicht dan op welk ander gebied ook, wordt gestreden. Het is van uitermate groot belang, dat deze goede naam behouden blijft door de samenwerking van allen die daartoe kunnen bijdragen. Dit moet mogelijk zijn in een land als 'het onze, waar zovele uit stekende landmeetkundige diensten en instellingen zijn, dat verscheiden bloeiende landmeetkundige verenigingen telt, dat een florerend weten schappelijk tijdschrift bezit, en waar het aantal abonné's op het inter nationale Bulletin Géodésique relatief verreweg het grootst is van alle landen ter wereld. Maar -het zal alleen dan mogelijk zijn, wanneer de vele problemen die in de practijk rijzen, grondig worden bestudeerd en opgelost, wan neer alle veelbelovende ideeën die in onze vakwereld ontstaan, op de mogelijkheid van verwerkelijking worden onderzocht en de goede inder daad worden gerealiseerd. Dit vereist research, goed georganiseerde research. Een poging om dit te bereiken is gedaan door de instelling op 1 Januari 1950 van een sub-afdeling Landmeetkunde en Fotogram- metrie aan de „Technisch Physische Dienst T.N.O. en T.H.". De letters T.N.O. zijn een afkorting voor Nederlandse Centrale Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek, een semi-officiële instelling, die thans ongeveer vijftig afdelingen telt, waar van de instituten over het gehele land verspreid zijn. Een dezer af- landen etc. 2 din. II p. 86, 200-5 gee" fig- 00k over de „spiegel- passer" van Lipkens. (16) 1864 N. T. Michaëlis (één der oudste leerlingen van de akademie te Delft), Antoine Lipkens. Jaarboekje voor spoorwegambtenaren, 2e jaargang (bestaat alleen ie-3e) p. 1-15 „tintdruk" (litho) van S. Lankhout. In geen Ned. Bibl. behalve in die van het Ned. spoor wegmuseum. A'dam. (17) 1912 J. C. Ramaer. Nieuw Ned. Biogr. Woordenboek dl. II. VOORWERPEN Leiden. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen. 1) Geelkoperen standaard kilogram, in 1838 meegebracht door L. Uylenbroek en Lobatto; 1887 gecontroleerd door Prof. J. A. C. Oudemans. 2) Hoekspiegel in de veranderde constructie door W. F. Bruinier. Utrecht. Phys. Lab. 1) Mahoniehouten kistje met groen fluweel bekleed '18 X It X 5 cm, waarin een koperen spie gelpasser, hoekspiegel en roltransporteur, gemerkt E. W. Aankoop 1843. MakerE. Wenckebach (Amsterdam) voor rekening van de Akad., 35. 2) 10 brieven uit Luxemburg (1824-26), Voorburg (1834). Wageningen. Lab. voor Geodesie. Hoekspiegel met vier spiegeltjes. 2 Maart 1944 in het bezit gekomen door Prof. A. Kruidhof.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1950 | | pagina 93