8 geheel vormen. Hieraan zijn natuurlijk zekere grenzen te stellen. De plaatselijke commissie en de landmeter moeten het werk kunnen over zien en met zorgvuldigheid de belangen van alle rechthebbenden be hartigen. Ook mag de uitvoering niet te lang duren. Bij Maas en Waal-West b.v. lijkt mij deze grens reeds overschreden. Maar de ruilverkaveling is ook geleidelijk veel gecompliceerder ge worden Voordat de Pachtwet van 1937 in werking trad bezorgde de in artikel 19 der Ruilverkavelingswet voorgeschreven regeling van de pacht weinig moeite. Partijen regelden deze in het algemeen zelf wel. Thans is dit in vele ruilverkavelingen een moeilijk, tijdrovend en bijna nooit bevredigend op te lossen vraagstuk geworden. In de aanvang behoefde er, ook al doordat de ruilverkavelingen kleiner en van eenvoudiger aard waren, weinig overleg omtrent andere door de ruilverkaveling geraakte belangen te worden gepleegd. Trou wens, van de zijde van hen die deze andere belangen, zoals die van planologische en landschappelijke aard, moesten behartigen, was aan de daarmede verband houdende vraagstukken nog weinig vorm ge geven. Ook hierin is verandering gekomen. Het inzicht op deze ge bieden is snel gerijpt, met als gevolg dat de uitvoering van een ruil verkaveling steeds meer aan bepaalde voorwaarden moet voldoen en dat overleg met de betrokken diensten is voorgeschreven, zowel tijdens de voorbereiding als de uitvoering. De ruilverkaveling, aanvankelijk nagenoeg een zelfstandige cultuur technische maatregel, moeten we zo dus meer en meer, zij het tot op zekere hoogte, zien als een onderdeel van de gehele ruimtelijke orde ning van ons land. Al dat overleg waarbij vaak naar een compromis moet worden ge zocht, kan zeer tijdrovend zijn, ook al is er bij de voorbereiding in prin cipe overeenstemming bereikt. Er blijven bij de uitvoering nog zoveel details waarover ondanks de beste bedoelingen aan weerszijden, ern stige meningsverschillen moeilijk of dikwijls niet tijdig uit de weg kunnen worden geruimd. Ik kan hierop thans niet verder ingaan, maar het zal U toch duidelijk zijn hoe vooral de taak van de landmeter ver zwaard is en dat hij voldoende inzicht moet hebben in al deze met de ruilverkaveling opgeworpen vraagstukken. En was vroeger de organisatie van de door de ruilverkavelingsdienst te verrichten werkzaamheden geen al te moeilijk probleem, thans met alle kwade kansen op stagnatie op één of meer onderdelen, kost het in den regel heel wat hoofdbreken om deze werkzaamheden in de juiste samenhang met de wettelijke procedure en de uitvoering van de grond werken ontginning, herontginning enz. inbegrepen te doen ver lopen. De werkverdeling aan de bureaux blijft steeds een moeilijk punt en vaak moet dan nog assistentie van een ander bureau de zaak redden. De buitenstaander geeft zich van deze moeilijkheid gewoonlijk niet voldoende rekenschap. Intussen, er begint in de samenwerking met andere diensten zoals Cultuurtechnische Dienst, Staatsbosbeheer, Planologische diensten, door groeiend begrip over en weer meer lijn te komen, en waarschijn-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 10