Literatuuroverzicht 11 breed mogelijke grondslag moeten geven, desnoods ten koste van anders gewenste diepte. Ik weet, dat ik hiermede een niet zo heel eenvoudig probleem aan roer, maar ook dat deze kwestie de volle aandacht heeft van hen die onze geodetische ingenieurs theoretisch moeten vormen. Dit blijkt al uit de aan het hoofd van het bureau Ruilverkaveling te Arnhem, C. Krombeen, gegeven opdracht voor het doceren van het vak ruil verkaveling. Ook overigens vinden we in het studieprogramma reeds vele wensen vervuld. Ik heb getracht U in een zo kort mogelijk bestek de' groei van de ruilverkavelingsdienst in het achter ons liggende tijdsverloop van 25 jaren te schetsen en heb daarbij de namen genoemd van hen die in de opbouw een groot aandeel hadden. Ik hoop te hebben laten uitkomen dat de aan de uitvoering ver bonden vraagstukken steeds groter in aantal en belangrijkheid zijn geworden en dat aan de dienst, en vooral aan de landmeters, hoge eisen worden gesteld. Weliswaar moest nog met de nodige bescheidenheid worden terug gezien op wat tot stand kwam, maar er kon toch ook worden gezegd, dat we nu op het punt zijn gekomen waarop goede verwachtingen voor de toekomst mogen worden uitgesproken. Vanwege de mij toegemeten tijd moest ik veel onbesproken laten, en zo liet ik o.a. het personeelsvraagstuk in zijn geheel buiten beschou wing. Indien er op dit stuk nog wensen zijn, dan zeker niet t.a.v. de toewijding waarmede ieder zijn taak vervult. Ik wil eindigen met de hoop uit te spreken, dat bij een herdenking van een volgende periode van 25 jaren door hen die dan de ruilver kaveling zullen dienen, met gerechtvaardigde trots zal kunnen worden gewezen op hetgeen zij, in de best mogelijke samenwerking met allen die verder geroepen zijn hun aandeel in de uitvoering te hebben, ten bate van onze landbouw en ons volk, tot stand gebracht zullen hebben. Arnhem, September 1950. Inrichting van het Kadaster en Voorschriften betreffende de Landmeetkundige Dienst. Uitgegeven door het Ministerie van Finan ciën, 1950, 212 blz., 14 X 20 cm. Verkrijgbaarstelling: voor ambte naren, prijs 4,00 (aanvragen zie Circ. 3595 en 3744) j voor particu lieren, prijs 5,00 (Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, 's-Graven- hage). Een nieuwe uitgave van een bekend boek, dat in 1947 werd samen gesteld door A. C. J. Hof, destijds Landmeter van het Kadaster en Hoofd van het Centraal Teken- en Opleidingsbureau. Zal succes ver zekerd zijn? Deze vraag geldt zeer zeker niet voor bovenstaand werk. De spoedige herdruk geeft al voldoende aanwijzing omtrent de be langstelling. Met genoegen heb ik deze herdruk doorgelezen, waarin ik weinig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 13