tekortkomingen heb kunnen ontdekken, doch waarover hieronder enige aantekeningen zijn gesteld. Ten gerieve van belangstellende lezers ver wijs ik naar de uitvoerige inhoudsbespreking opgenomen in jaargang T947> blz. 33:6/7 van dit tijdschrift. De aldaar opgenomen beschouwin gen over de inhoud en loftuitingen aan het adres van de samensteller zijn nog onverminderd van kracht. Men kan niet anders zeggen dan dat ze aan waarde hebben gewonnen nu dit boek op zo'n overtuigende wijze zijn praktische bruikbaarheid heeft aangetoond. Een praktische bruikbaarheid die niet alleen geldt voor de gecentraliseerde tekenaars opleiding (C.T.O.), doch ook voor vele anderen in en buiten ons dienstvak. Bij het doorbladeren van de nieuwe druk treffen mij wederom de zin voor volledigheid, die aan het gehele werk ten grondslag ligt, en de nauwgezetheid waarmede de samensteller zijn gegevens uit het labyrinth van voorschriften heeft opgediept, verzameld, geordend en op bevattelijke wijze weergegeven. Hierin schuilt, naar mijn mening, het grote belang dat ook anderen bij dit boekwerk kunnen hebben. Tk denk hierbij met alleen aan alle landmeters en overige ambtenaren van de kadastrale bureaux, voor wie de juiste toepassing van deze voorschriften een dagelijkse, vaak moeilijk uitvoerbare taak geworden is, doch ook aan vele anderen die op enigerlei wijze met de verrich tingen van het Kadaster in aanraking kunnen komen. Ook voor deze laatsten, als gemeente-, waterschaps-, polderbesturen, notarissen, Rijks- en prov. waterstaatsdiensten, gemeentelijke en particuliere landmeet kundige bureaux, enz. kan dit boekwerk in vele gevallen een betrouw bare wegwijzer zijn. Deze niet volledige opsomming moge voor be langhebbenden een aansporing zijn met dit boekwerk kennis te maken. Uiterlijk verschijnt het boek in een betere gedaante. De slappe pa pieren omslag is vervangen door twee kartonnen schutbladen met linnen rugband. Het geheel is daardoor steviger geworden. Typogra fisch is de uitgave keurig verzorgd. In de oorspronkelijke opzet is niet veel gewijzigd. Van belang is de toevoeging van een „Alphabetische lijst van onder werpen (blz. 201, e.v.). Achter een groot aantal trefwoorden, die alphabetisch zijn gerangschikt, is een'verwijzing gesteld naar de blad zijden waarop de tekst voorkomt. Dit is een welkome aanvulling, die het raadplegen, vooral voor minder ingewijden, aanzienlijk zal ver gemakkelijken. Of deze lijst volledig is zal in de praktijk moeten blij ken; hier en daar heb ik wel enige hiaatjes ontdekt, die echter gemak kelijk zijn aan te vullen. De inhoud van Hoofdstuk X, Domeinen is aanzienlijk bekort. Ook dit is een verbetering, omdat aan dit hoofdstuk in de vorige uitgave, verhoudingsgewijze, wel wat te veel aandacht was besteed. Verder zijn nog drie nieuwe paragrafen tussengevoegd, te weten 63, 64 en 65 (nieuw), handelende over: 63. Percelen die ten onrechte zijn ontstaaneen korte samenvat ting van hetgeen in andere reeds werd behandeld. Bovendien toe gelicht met een aardig voorbeeld over het ontstaan van een dergelijke foutieve toestand op het plan. Is het echter in dit verband wel juist

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 14