15 VERSCHILLENDE ONDERWERPEN PROF. DR. B. H. SLICHER VAN BATH Nederzettingen in Nederland in het wettelijk systeem van eigendom van appartementen Ketting- bedingen, Koopopties", door H. J. Zweers. De term duplexhuis is hier verkeerd gebruikt. Men verstaat immers onder zodanig huis een tijde lijk in twee woningen gesplitst nieuw gebouwd huis, dat bestemd is om later als één woning te worden gebruikt. Het artikel is geschreven vóór dat bij memorie van antwoord, ingezonden 22 September 1950, ingrij pende wijzigingen waren aangebracht in het besproken wetsontwerp inzake voorzieningen betreffende de splitsing van de eigendom van een gebouw in appartementen. W.P.N.R, 4158. „Het instituut der eigendomsuitwijzing", een artikel aangetroffen onder het nagelaten werk van wijlen de heer J. Polman, in leven Hoofd van de Dienst van het Kadaster te Curasao. Het genoemde instituut, behandeld in de artt. 621 t/m 623 I.B.W. van het voormalige Neder- landsch Oost-Indië, beoogt een regeling te treffen waardoor bezitters van onroerende goederen met een gebrekkige titel deze kunnen vervan gen door een vonnis van de rechter. Ook in de Nederlandsche Antillen bestond behoefte aan een dergelijke regeling, die in 1944 ts tot stand gekomen. Voor Aruba werd een aanvulling van deze verordening in gediend. W. v. R. Buitengewoon hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen: (Voordracht gehouden tijdens de Geodetische Studiedagen der N.L.F. te Wageningen op 8 Juni 1950) Bij de bestudering van de vormen der nederzettingen kan men van een geografisch en van een historisch standpunt uitgaan. In het eerste geval zal de onderzoeker vooral zijn aandacht schenken aan de huidige vormen der nederzettingen en deze tot verschillende typen trachten terug te brengen. De historicus heeft in het bijzonder belangstelling voor de historische ontwikkeling van de verschillende nederzettings- vormen. Hij dient zijn werk te baseren op het onderzoek, dat de geo graaf reeds vóór hem verricht heeft. Het treft zeer ongelukkig, dat deze, vanuit historisch oogpunt voorbereidende, onderzoekingen in Nederland tot nu toe nog te weinig hebben plaats gevonden. Voor het Oosten van ons land beschikken wij over een zeer grondige studie van Prof. Keuning (1). Hij onderscheidt in dit gebied zes ver schillende nederzettingstypenkernesdorpen, kransesdorpen met be houd van de dorpskern, kernesdorpen met verspreide boerderijen, echte

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 17