30 Wanneer nu in de landbouwsector een surplus aan arbeid aanwezig is, en dat zal in ons land nog menig jaar het geval zijn, dan betekent landaanwinst, dat voor een aantal jonge boeren de mogelijkheid tot het verwerven van een eigen bedrijf wordt opengesteld. In deze omstan digheden kan men eenvoudig niet verwachten, dat de toevoeging aan het nationale product integraal in de pachtprijs tot uiting zou komen. Immers, hoe is precies de situatiede vrijgezel, die op vaders hoeve met een minimaal inkomen genoegen nam, is zeer belust op een eigen hoevehij zal haar ook willen nemen als hij er minder denkt te be halen dan hij in de fabriek zou kunnen verdienen, doch hij verlangt toch altijd een inkomen groter dan hij op vaders bedrijf genoot. Be trekken van een hoeve betekent immers voor hem niet alleen de ver vulling van reeds lang gekoesterde huwelijksplannen, het stelt hem ook voor de noodzaak, gezien de structuur van ons landbouwbedrijf, tot een huwelijk over te gaan. De waarde van de totale extra productie zal daarom nooit ten volle in de pachtprijs tot uitdrukking komen. In dit geval kan men zeggen, dat de sociaal-economische waarde de privaat- economische overschrijdt met een bedrag gevonden door de contante waarde van een minimum inkomen van een Nederlands standaardgezin te delen door het aantal hectaren van een Nederlands'standaardbedrijf. Wij kunnen nu nog een stap verder zetten en gaan kijken naar de afgeleide, of zo men wil, complementaire vergroting van het nationale inkomen. Wanneer landaanwinst plaats heeft en dit nieuwe land in cultuur wordt gebracht, dan ontstaat daarmede een extra vraag naar grondstoffen, hulpstoffen en werktuigen, naar gebouwen, naar onder houdsdiensten, enz. Wij willen nu aannemen, dat in deze sectoren normale aanbodsreacties te verwachten zijnhet gaat dan nog slechts over de grootte van de reactie. De grootte van deze reactie, of met andere woorden de elasticiteit van het aanbod, zal afhankelijk zijn van de omstandigheid of de betrokken ondernemingen verkeren in een toestand van optimale bedrijfsbezetting, zodat uitbreiding van de productie niet dan met stijgende kosten kan geschieden, dan wel dat, zoals in realiteit veelal het geval is, de be trokken ondernemingen onder dalende kosten werken en dus vlot aan een gestegen vraag kunnen voldoen. Een stap verder is de invloed op de productie, zeg van industriële aard, die door de landbouwsector als consumptiegoed wordt opgeno men. Indien en in de mate waarin de uitbreiding van het landbouw areaal leidt tot een stimulering van de productie van bovenbedoelde aard, zou men tot een verdere vergroting van het nationale inkomen als gevolg van de landaanwinst en daarmede tot een verdere afwijking tussen privaat-economische en sociaal-economische waarde van de landaanwinst moeten concluderen. Men berekent de sociaal-economische waarde van de grond om zekere investeringen te motiveren. Men redeneert dan ongeveer als volgteen hectare is voor de samenleving een zeker bedrag aan guldens waard, dus kan zij er ook een zeker bedrag aan guldens voor over hebben. Het ware m.i. juister te spreken over de sociaal-economische waarde van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 32