DR. A. W. VLAM Perceelsnamen in Nederland 31 bepaalde landaanwinst of landverbetering. Het gaat immers om een juiste fundering van het beleid. Dan zal men, aangenomen dat men zich bedienen kan van de maatstaf nationaal inkomen, enerzijds in aanmer king moeten nemen de invloed die a. het uitvoeren zelf van het werk en b. het aldus verkregen kapitaalsgoed heeft op het nationale inkomen, anderzijds de derving van nationaal inkomen die het gevolg is van het feit, dat een ander werk niet wordt uitgevoerd en een ander kapitaals- goed nu niet wordt verkregen. In de meeste berekeningen die tot dus verre werden opgesteld, wordt eenvoudig sociaal-economische bate (en dan beperkt tot het te verwerven kapitaalsgoed, zonder de invloed van het uitvoeren van werk in aanmerking te nemen) gesteld tegenover de kosten berekend naar marktwaarde, dus als privaat-economische waar de. Het moge duidelijk zijn, dat hier twee onvergelijkbare grootheden met elkaar worden vergeleken. Wanneer men braakliggende productiefactoren inschakelt, zijn de sociaal-economische offers nihil, desondanks zal men om de tewerk stelling aantrekkelijk te maken zekere vergoeding moeten geven. Het hangt hier nu maar van de wijze van financiering af of langs de kant van deze uitgaven wellicht op het nationale inkomen een ongunstige invloed wordt uitgeoefend. Gebruikt men productiefactoren die aan zekere andere aanwendin gen moeten worden onttrokken, dan is het wel zeer waarschijnlijk, dat dezelfde argumenten die tot een afwijking tussen privaat-economische en sociaal-economische waarde van de grond deden concluderen, zullen leiden tot het constateren van een afwijking tussen het privaat-econo mische en het sociaal-economische offer. Zelfs wanneer de sociaal- economische waarde van de grond boven de marktwaarde van de voor de investering benodigde productiefactoren ligt, kan het sociaal-econo mische offer de sociaal-economische bate overtreffen. Wanneer men deze vergelijkingen uitvoert, dient men toch altijd voor ogen te houden, dat de keuze van een ander criterium van wel vaart, bijv. werkgelegenheid, tot geheel andere conclusies zou kunnen leiden, en tenslotte men dient zich altijd te realiseren, dat het econo mische aspect slechts een van de elementen uitmaakt waarop de beslis sing van de overheid dient te berusten. Per saldo is het niet de sociaal- economische waarde van baten en kosten, doch de sociale waarde van het verworvene en het prijsgegevene die het beleid moet bepalen. Wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Stichting- voor Bodemkaartering, Wageningen Zoals bekend mag worden verondersteld dragen de landerijen, hetzij akkers, tuinen, weiden, bossen, heiden of moerassen, namen, die men gewoonlijk aanduidt met de term perceelsnamen. Echter niet alleen de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 33