39 plans der kadastrale kaarten aanwezige namen laten controleren op hun juistheid en eventueel voor aanvulling van niet opgenomen namen zorgdragen Waar wij de meeste waarde aan hechten is het aanleggen van zo mogelijk complete en goed gecontroleerde verzamelingen. Daarnaast is van belang zoveel mogelijk nederzettingen uit een bepaalde streek of landschap in het onderzoek te betrekken. Deze methode van werken vestigt nl. de aandacht op de voor de streek typerende namen, die zich dikwijls in iedere nederzetting herhalen en dus hun specifieke be tekenis moeten hebben. Natuurlijk kunnen ook losse namen grote waarde hebben, hetzij als bewijs voor relicten of overgangsvormen, hetzij als getuigen van een bepaalde voor die plaats belangrijke gebeurtenis of ontwikkeling. Bij volledig verzamelen komen deze namen op den duur vanzelf tot hun recht. Wij staan onze lijsten nl. gaarne ter bestudering af aan ieder die voor dit onderwerp speciale belangstelling toont. Vooral samenwer king met geologen en historici wordt dezerzijds zeer op prijs gesteld. Natuurlijk krijgt men op deze manier veel namen, o.a. ontleend aan familie- en voornamen, aan beroepen, ligging, e.d., waar voor een toponymicus weinig belangrijks uit valt af te lezen. Toch zijn ook deze namen niet te verwaarlozen, omdat het tweede bestanddeel belangrijk kan zijn. Ik denk b.v. aan Maaikes akker, Ruttens-bouwing, Grietjes hof, enz. Er zijn thans op kadastrale plans en op de topografische kaarten vrij wat namen vermeld. Gezien de vele onjuistheden in de schrijfwijze en de plaatsaanduiding kunnen ze echter niet als directe bron bij het onderzoek worden gebruikt. De directeur van de Topografische Dienst, de heer Von Frijtag Drabbe, heeft in principe zijn medewerking reeds toegezegd voor verbetering van door ons op de kaart gesignaleerde fouten. Alleen verbetering, hoe belangrijk ook, is echter nog niet genoeg. Het cartografisch namenmateriaal is voor bepaalde streken van het land zeer onvolledig. Onze indruk is dat voor Brabant en Limburg het Kadaster een belangrijke bron vormt. Zowel de minuutplans als de eerste aanwijzende tafels geven een bijna compleet overzicht van de aanwezige bloknamen. Hier is dus controle op de juistheid van de overlevering voldoende. In andere streken, en hierbij heb ik Gelder land en West-Nederland op het oog, zijn de namen slechts sporadisch en dan nog alleen op de minuutplans vermeld. Meestal hebben daar alleen de secties een bepaalde naam. Dat ook in die provincies wel degelijk namen bestaan, is ons uit mondelinge mededeling van huidige landgebruikers en eveneens uit sommige wetenschappelijke archieven bekend. Maar wij weten ook, dat bij het jongere geslacht de kennis hiervan bezig is snel te ver dwijnen, enerzijds door ruilverkaveling, stads- en dorpsuitbreiding, ontginning e.d., anderzijds doordat men de voorkeur geeft aan de kadastrale aanduiding. Deze laatste heeft vooral in streken waar veel grenswijzigingen voorkomen door koop, splitsing, enz. voordelen door haar exactheid. Indien men in zulke gevallen van hermeting de oude

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 43