Kort verslag 44 k. Vervolgens verleent de Voorzitter het woord aan Prof. R. Roe- lofs, Hoogleraar aan de Technische school te Delft, voor het uitspre ken van zijn voordracht over „Nieuwe instrumenten". Aan de hand van talrijke lantaarnplaatjes geeft spreker een beschrijving van de nieuwe instrumenten die in verschillende landen zijn ontwikkeld in de afgelopen tien jaren. Behandeld worden o.m. theodolieten en uni- versaalinstrumenten met fotografische registrering voor geodetische en astronomische waarnemingen, kijkers met spiegeloptiek, zelfredu- cerende enkelbeeld- en dubbelbeeldtachymeters en waterpasinstrumen ten met automatische horizontering van de vizierlijn. De Voorzitter brengt Prof. Roelófs oprechte dank voor de boeiende voordracht. 1. Bepaling van tijd en plaats van de volgende vergadering wordt overgelaten aan het bestuur. m. De rondvraag levert geen vragen op. n. De Voorzitter constateert dat als hoogtepunten van deze dag zijn aan te merken de twee voordrachten. Spr. zou gaarne zien dat de af delingen meer activiteit ontplooien, bijvoorbeeld door het organiseren van lezingen, en dat men meer kopij voor het Tijdschrift en het Orgaan inzendt en sluit de vergadering. Utrecht, October 1950. De Secretaris, Ir. J. F. Ilsen van de Algemene Vergadering van de Hoofdafdeling Ruilver kaveling der Nederlandse Heide Maatschappij Deze vergadering werd gehouden te Alkmaar op 5 September 1950 onder voorzitterschap van de heer H. D. Louwes. In zijn openingsrede constateert de Voorzitter dat de Hoofdafdeling geen bewogen jaar achter de rug heeft. Grote activiteit in het verleden heeft geleid tot een stroom van aanvragen voor ruilverkaveling. De huidige herbewapening zal leiden tot activiteit in de industrie en ook in de landbouw. Deze verhoogde activiteit zal niet tot werkelijke wel vaart leiden. Een terugslag zal volgen en het is zaak bij deze terugslag ook in de landbouwsector paraat te zijn. Men kan in Nederland niet dankbaar genoeg zijn voor het feit dat men de beschikking heeft over een uniek apparaat als de Nederlandse Heide Maatschappij. In een dichtbevolkt land dreigt in een tijd van veelomvattende staatsbemoeie nis een verslapping van het particulier initiatief. Particulier initiatief en overheidszorg dienen hand in hand te gaan, ook in de landbouw; de Ned. Heide Mij. kan hier een nuttige taak verrichten. Spr. opent de vergadering. Het verslag van de secretaris en het financieel verslag worden goedgekeurd. De heer J. C. van Beek wordt als bestuurslid herkozen en de heer H. J. van Leusen wordt bereid gevonden als afgevaardigde op te treden op de Algemene Vergadering van de Ned. Heide Mij. Vervolgens houdt de heer Ir. F. L. A. Maandag, Rijkscultuurcon- sulent te Haarlem, een zeer interessante inleiding over de ruilverkave-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 48