45 ling Slootgaard- en Waarlandspolder. Deze inleiding in haar geheel hier weer te geven zou te ver voeren. Wij volstaan met een korte samenvatting. De Slootgaard- en Waarlandspolder, die vanwege een gemeenschap pelijke bemaling tot één blok van ruilverkaveling werden verenigd, zijn van geheel verschillende aard. De Waarlandspolder is een vaar- polderbrede sloten liggen tussen de bolle akkers, die grotendeels voor tuinbouw gebruikt worden. De tuinbouwproducten worden per boot vervoerd naar de veiling in Langedijk. De Slootgaardpolder is een normale polder met regelmatige indeling en een vrij goede ver kaveling. De ruilverkavelingswerkzaamheden zullen hier van eenvou dige aard zijn: samenvoeging van percelen, verbetering van wegen en waterlopen. In de Waarlandspolder zal voor het eerst in Nederland op grote schaal (in de ruilverkaveling Zuid-Scharwoude geschiedde dit reeds op bescheiden schaal voor 40 ha) een tuinbouwgebied waarin thans het vervoer per boot plaats vindt, worden omgezet in een normale polder waarin het vervoer per as kan geschieden. Een dergelijk cul tuurtechnisch werk brengt grote kosten met zich mede. Nauwkeurig werden de voordelen die hier tegenover staan becijferd. De kosten van het onderhoud der vele sloten, het spitwerk langs de slootkanten en op de kopeinden der akkers, van het schoonhouden der slootkanten, komen grotendeels te vervallen. Bij de loonploegers kan een voord cl i- ger tarief worden bedongen, op de reiskosten naar en van het land kan worden bezuinigd, het kantverlies wordt geringer. In totaal werd be cijferd dat deze voordelen 124,80 per ha zouden opleveren, ongeacht de sociale lasten. Gekapitaliseerd ongeveer 2500 per ha. Daartegen over staat dat de omzetting van het bedrijf aan de tuinders geld 'gaat kosten (schuiten verkopen, gerij, smalspoor en karren aanschaffen). De kosten hiervan worden begroot op 600 per ha, waarbij werd aan genomen dat gedeeltelijk coöperatief met de mechanische hulpmiddelen gewerkt zal worden. De begroting van het werk verbonden aan de omzetting van de vaar- polder in een rijpolder en van de verdere werkzaamheden werd zo veilig mogelijk opgezet en gaf als resultaat: Een belangrijke Rijkssubsidie zal in deze werken worden verleend, waardoor de ruilverkavelingsrente per ha zal bedragen 87,50 in de Waarlandspolder en 20 in de Slootgaardpolder. Ondanks deze waar lijk niet geringe kosten voor de eigenaren werd op de stemmingsver gadering in 1949 met een behoorlijke meerderheid tot ruilverkaveling besloten. De uitvoering van de voormelde omzetting levert geen geringe moei lijkheden op. De bedrijven moeten zoveel mogelijk productief blijven. Waarlandspolder Gemaal Slootgaardpolder 2.105.000 76.000 319.000 2.500.000.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 49