77 /2 Literatuuroverzicht Omdat deze formule eenvoudiger is dan de algemene formule waar uit het nomogram Kadaster nr. 54 is afgeleid, zal met behulp van de eerstgenoemde formule allicht een eenvoudiger nomogram te vinden zijn. In het voetspoor van de heer Haasbroek (zie zijn voortreffelijke „Nomografie") gaan we uit van een constructiedeterminant, waarvoor wij kiezen: 1 O o 196 fJ-2 Hl Hi g H2 364,76 (Aj |12 O Met behulp van parallelcoördinaten zijn hieruit eenvoudige punten- nomogrammen te construeren, bestaande uit drie rechte, evenwijdige schaaldragers. Nomogram I ontstaat onder de aannamen/i, 50, /i2 250. In nomogram II hebben we de nullijn de assen niet, zoals in nomo gram I, rechthoekig laten snijden, maar onder een hoek waarvan de tangens 4/3 bedraagt. Verder geldt voor de constructie van nomogram II10, 50. Door het segment dat door de U-as en de K-as van de nullijn wordt afgesneden in het nomogram II 1,25 X de lengte van het overeenkom stige segment van de nullijn in nomogram I te maken, is bereikt, dat de onderlinge afstanden tussen de schaallijnen in beide gevallen gelijk zijn. Nomogram II dient als aanvulling op nomogram I voor afstanden kleiner dan 750 m. De constructie van de nomogrammen is wel zeer eenvoudig. Dit is evenwel niet erg belangrijk. Wel achten wij het van belang, dat deze nomogrammen prettiger in het gebruik zijn dan het fraaie nomogram Kadaster nr. 54, dat door zijn veelheid van lijnen eerder vermoeit. Zeitschrift für Vermessungswesen, Nov. 1950, blz. 329 e.v. H. Wolf. De gemoderniseerde rekenwijze van Gauss voor oplossing van normaalvergelijkingen. Schrijver geeft twee schema's voor berekening met de machine. Voor iedere normaalvergelijking zijn slechts drie regels nodig, on afhankelijk van het aantal onbekenden. Dit wordt bereikt door niet alle voor de eliminatie te sommeren regels op te schrijven, maar door volgens een vast systeem een som van termen uit één of twee factoren, waarvan het aantal termen toe neemt met het aantal onbekenden, op de machine te berekenen. Een voordeel is de compacte en overzichtelijke vorm, een nadeel zou kunnen zijn maar ik spreek hier zonder ervaring en het zal ook wel afhangen van de soort van rekenmachine dat een factor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 23