Literatuuroverzicht 81 Zolang dus de wet op de grondbelasting de mogelijkheid open laat te reclameren tegen de resultaten van een kadastrale opmeting, zolang zullen hetzij Gedeputeerde Staten, hetzij de Raden van Beroep reke ning moeten houden met de mogelijkheid op gezette tijden een antwoord te moeten geven op de vraag of de landmeter van het kadaster inder daad juist gemeten heeft. En veelal eveneens op de vraagstemt het door hem opgemeten terrein overeen met de in de openbare registers gepubliceerde stukken? Vragen die geen van beide op fiscaalrechtelijk terrein liggen. Het zal gewenst zijn, dat men bij de reorganisatie van de Raden van Beroep rekening houdt met deze mogelijkheid. Zelfs komt hier de vraag naar voren in hoeverre het tevens noodzakelijk is de admini stratie der grondbelasting en de kadastrale en hypothecaire boekhou ding te centraliseren. Amsterdam, December 1950. Zeitschrift für Vermessungswesen, 1950 nr. 10, blz. 313. Tegenwoordige vraagstukken van een kadaster en een meetdienst in een grote stad. Een reeks van lezingen in Hamburg gehouden. Wat is er eigenlijk altijd nog te meten?, zeggen de mensen. Alles is immers al vol gebouwd of alles is immers verwoest. Slechts een deel van de bevolking gebruikt direct de resultaten van de landmeetkundige werkzaamheden, zonder te weten hoe die tot stand komenvoor een groter deel vindt die arbeid zichtbare uitdrukking in de kaart. Voor Hamburg is een van de belangrijkste taken voor de meetdienst het ver vaardigen van een kaart 11000 voor het gehele gebied in het systeem Gauss-Krüger en wel een raamkaartwerk met afmetingen van de bla den 100 X 50 cm. Bij het oorspronkelijke gebied Hamburg zijn in 1937 vroegere Prui sische steden en plattelandsgemeenten gevoegd, zodat in het kaartwerk een chaos ontstond. Bij de oude raamkaart Hamburg kwamen eiland- kaarten met zeven verschillende schalen en zeven coördinatensystemen. Op de kadasterkaarten ontbreken ongeveer 35000 gebouwen. In steden ondergaan straatnamen in tijden van politieke verande ring talrijke wijzigingen. Straatnaamveranderingen kosten circa 10 arbeidsuren. Hamburg tracht ook voor het vroegere Pruisische gebied een coördi- natenkadaster te maken. Trianguleren is nu moeilijker dan vroeger, de machtsmiddelen ontbre ken en ook het geld30% van de hoogtemerken zijn verdwenen. In het landmeten is er geen probleem dat thans onoplosbaar isdaarbuiten wel: tijd en geld. De vergelijking: veel tijd X weinig geld weinig tijd X veel geld, gaat niet op. Behalve de technische problemen krijgt de landmeter bij wederop bouw en verkaveling te maken met organisatorische en menselijke vraagstukken. De dienst moet een levend dynamisch lichaam zijn en geen robot. De Gr.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 27