83 Het landbouwkundig onderzoek heeft behoefte aan een middel oin de in het onderzoek betrokken terreinen ondubbelzinnig vast te leggen. Het blijkt dat aan de genoemde en vele andere eisen slechts op ratio nele wijze kan worden voldaan indien kan worden beschikt over een kaart op schaal i 10000. Deze kan meer details bevatten dan de be staande topografische kaart i25000. Behalve dit voordeel wordt van de te vervaardigen kaart 110000 verwacht dat de gelijkvormigheid van terrein met kaart beter zal zijn dan bij de bestaande kaartwerken. Naarmate de uit te voeren werkzaamheden zich namelijk over grotere gebieden uitstrekken, en dit is steeds meer het geval, heeft men een kaart nodig die over het gehele gebied gelijkvormig is met het terrein. Dit kan, in verband met de wijze waarop zij is ontstaan, van de topo grafische kaart, voorzover deze niet uit luchtfoto's is gekaarteerd, niet worden verwacht. Behalve de landbouw vraagt het steeds ingewikkelder wordende be stuursapparaat, o.a. vertegenwoordigd door de provinciale en gemeente lijke diensten, grote waterschappen, polders, de dienst van het Nationale Plan, met evenveel klem om een kaart op schaal t 10000 als boven bedoeld. De Rijkswaterstaat heeft reeds lang, voor wat zijn gebieden betreft, aan dit inzicht gevolg gegeven door voorbeeldige kaarten 1 10000 en later 1 5000 te vervaardigen. Andere diensten, zoals de Cultuurtechnische Dienst, de Stichting voor Bodemkaartering, de Commissie voor indrogende gronden, de Nederlandsche Heide Maatschappij, vele provinciale planologische diensten, waterschappen, gemeenten zijn er toe overgegaan met behulp van eigen personeel kaarten op schaal 1 10000 samen te stellen. Zij zijn daarbij meestal uitgegaan van de kadastrale kaarten of van de topografische kaart 1 25000. In beide gevallen werd een kaart ver kregen die slechts voldeed aan de eis van meer ruimte om details te verwerken. Het meetkundig verband is in dergelijke kaarten zodanig slecht, dat zij voor veel doeleinden onbruikbaar zijn. Bij de samen stellers heerst dan ook algemene ontevredenheid. Het gebrek aan on derling contact der diensten was reden dat veel dubbel of meervoudig en ten slotte toch slecht werk werd verricht. Door gebruik te maken van het moderne hulpmiddel, de luchtfoto- grammetrie, zou op voor iedere dienst goedkopere wijze een kaart kunnen zijn vervaardigd, die aan ieders wensen op betere wijze zou hebben voldaan. Teneinde aan deze onverantwoorde toestand een einde te maken heeft de Regering in 1946 aan Prof. J. M. Tienstra te Delft verzocht advies uit te brengen over de mogelijkheden die hierin verbetering kunnen brengen. In het uitgebrachte rapport, dat gegrond was op bij belanghebbenden ingewonnen inlichtingen, werd gewezen op de urgen tie van een kaart 110000. Dit rapport heeft echter niet geleid tot practische resultaten. De te verwachten opdracht tot vervaardiging der kaart of tot nadere bestudering van dit onderwerp bleef achterwege. Op initiatief van de directeur van het Nationale Plan werd in 1948 te 's-Gravenhage een bijeenkomst van belanghebbenden bij de kaart

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 29