85 Kaart en kaartinhoud. De kaart moet zijn een in donkergrijs gedrukte afbeelding van de zichtbare terreinkenmerken, zijnde wegen, gebouwen, dijken, brug gen en perceelscheidingen. Zij moet zijn gekaarteerd in de stereografische projectie op schaal I ioooo. Een becijferd km-net moet langs de randen worden aangebracht. Gebouwen worden gearceerd. Ter oriëntering worden enkele plaatsnamen opgenomen. De bladindeling moet overeenkomen met die van de topografische kaart i 25000 in stereografische projectie. Zij moet op goed papier worden gedrukt, zodat men er in kan ra deren en kleuren. Ook worden drukken op doorzichtig papier gewenst. Hoogtecijfers moeten niet op de kaart, doch op een afzonderlijk vel doorzichtig papier worden gedrukt, Het vervaardigen van de kaart. De commissie heeft zich op het standpunt gesteld dat de grootste zuinigheid moet worden betracht, wel wetende dat op deze wijze geen ideaal kaartwerk kan ontstaan, maar wel op redelijke wijze kan worden voldaan aan de urgente behoefte. Het feit dat voor een kaart van Nederland in West-Europees ver band de Topografische Dienst zich voor de taak ziet gesteld een groot deel van ons land in korte tijd opnieuw te kaarteren, loopt parallel met de behoefte aan de kaart 110000. De vervaardiging kan nl. voor een groot deel samengaan. Welke wijze van vervaardiging der kaart ook moge worden ge kozen, bij het tot stand komen van de kaart zullen de Topografische Dienst en de uit K.L.M. en de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat te vormen Nederlandse Maatschappij voor Luchtkaartering de belangrijkste rol spelen. De hermeten kadastrale plans zullen goede diensten kunnen doen. Deze beslaan echter slechts zeer kleine gedeelten van ons land en meestal die, welke voor de gebruikers van een kaart op schaal 1 10000 niet of niet meer urgent zijn. De oude kadastrale plans zullen door sommige diensten moeten worden gebruikt om op de kaart 1 10000 de kadastrale toestand over te tekenen. Zij zijn voor de kaartering van de kaart, die geheel uit luchtfoto's kan geschieden, van weinig belang. Voor zover uit luchtfoto's verkregen tekenstukken op schaal 1 16666,66 in stereografische projectie bij de Topografische Dienst aanwezig zijn, zouden deze fotografisch kunnen worden vergroot op 1 10000. Van deze vergroting zou een inktcalque kunnen worden ge maakt, niet méér bevattende dan wat voor het gestelde doel noodzake lijk is, terwijl tevens de met het oog op de kaart I 25000 nodige, doch voor de kaart 110000 hinderlijke wegverbredingen moeten worden geelimineerd. Het is mogelijk dat, in verband met het feit dat de tekenstukken zijn gegeneraliseerd, aanpassend aan de schaal 1 25000, niet alle gewenste terreinkenmerken worden afgebeeld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 31