Cursussen in Fotogrammetrie Literatuuroverzicht 94 L'Ecole Nationale des Sciences Géographiques organisera a Paris du 25 juin au 3 aoüt 1951 un cycle d'enseignement complémentaire théorique et pratique de Photogrammétrie aérienne, spécialement conqu a l'intention des étudiants ou photogrammètres étrangers désirant s'initier au matériel et méthodes en usage en France. L'Ecole Polytechnique Fédérale a Zurich organisera du 20 aoüt au 20 octobre 1951 le huitième Cours supérieur de Photogrammétrie, qui sera donné en langue franqaise et anglaise. Het aantal deelnemers dat tot deze cursussen kan worden toegelaten, is zeer beperkt. Voor nadere inlichtingen gelieven belangstellenden zich zo spoedig mogelijk te wenden tot de heer Prof. R. Roelofs, Kanaal- weg 4, Delft. Lustrumboek Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" 1940-1950. in dit in een fraaie linnen band gebonden boekwerk vindt men arti kelen van Prof. J. M. Tienstra, G. Homan en H. W. Rentema, W. F. Stoorvogel, J. M. H. Heines, J. J. Gorter, D. de Groot, A. J. H. Meertens, Ir. A. J. van der Weele, C. A. J. von Frijtag Drabbe, R. J. Rienks, Ir. B. Scherpbier, Ir. H. J. van Steenis, Prof. dr. ir. W. Schermerhorn, Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, Prof. dr. G. J. A. Grond en H. Klinkenberg. Deze artikelen geven een belangwekkend overzicht van de huidige mogelijkheden voor de civiel-landmeter en geodetisch-ingenieur. Door storting van 5.50 op postrekening 104832 ten name van „Snellius" te Delft kan men zich het bezit van dit boek verzekeren. F. H. Rivista del Catasto, 1950, nr. 2. In dit nummer beschrijft Prof. Boaga de oude kadasters in Lom- bardije. Het eerste kadaster schijnt te zijn ontstaan in 1208 en diende in de eerste plaats voor de heffing van de belasting op graan en wijn. In 1833 werden de kadastrale kaarten voor het eerst voor een niet- fiscaal doel gebruikt, nl. voor het vervaardigen van een kaart door het Istituto Geografico Militare dellT.R. Stato Maggiore Austriaco in de projectie van Cassini op schaal 128800. Ten slotte kreeg men op 1 Maart 1886 het nieuwe perceelsgewijze Italiaanse kadaster. Hierbij werd de projectie Cassini-Soldner gebruikt. Het artikel is voorzien van vele facsimile's van oude leggers, kaarten en decreten. Dr. ir. Marocchi beschrijft de tentoonstelling van de oude Milanese kadasters en van de toepassing van de moderne kadasters, welke ten toonstelling op 22 April 1950 te Milaan werd geopend. Ook dit artikel is van fraaie foto's voorzien. R. L.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 40