In memoriam O. J. Jonas -j- 10 Maart 1951 95 Otto Jan Jonas werd geboren te Groningen op 3 Februari 1894. Zijn ouders verhuisden later naar Leeuwar den, waar hij de R.H.B.S. afliep. In 1913 werd hij benoemd tot adspirant- landmeter van het kadaster; in 1918, nadat zijn studie onderboken was ge worden door militaire dienst, volgde zijn benoeming tot landmeter met standplaats Leeuwarden. Daar was hij o.a. werkzaam aan de hermeting van Rergum en de markverdeling van de Grieën op Ameland. Toen ingevolge de Ruilverkavelings- wet-1924 de eerste landmeters moesten worden aangewezen voor de uitvoering van ruilverkavelingen, viel onmiddel lijk het oog op Jonas die reeds blijk had gegeven van zijn voortvarendheid en organisatorische talenten. Deze keuze is wel zeer gelukkig geweest. Na in 1925 gedurende een half jaar de nodige ervaring in het Rijn land te hebben opgedaan, werd hij belast met de leiding van het op 1 November van dat jaar ingestelde bureau ruilverkaveling te Leeu warden om direct te starten met de uitvoering van de ruilverkaveling van de Hollumer Mieden. Hierna volgden de Noordlaarder Made, de Wittelter Made, de Uffelter Made, de Merrie Made, de Lheeder Made en de Vorrelvenen. In 1934 werd Jonas aanwezen als hoofd van het bureau ruilverkave ling te Arnhem. Hier voegde hij aan de lijst nog toe: de Nulanden, Geffen, de Gooische Zomerkade, Lithoyen, de Mheen, de Mallemsche Esch en Wieringen, met elkaar een respectabel aantal, maar de op somming is nog niet volledig. Als hoofd van bureau, en als leermeester en raadsman van de aan hem toegevoegde landmeters, had hij een belangrijk aandeel in de uit voering van de Haveltermade, de Buitendijken tussen Naarden en Muiderberg, Nuth, Huizenbeemd, Usseler Esch, Hasseler en Deur- ninger Esch, Meerlo, Veenendaal, Posterholt en Duivensche Broek. Niet alleen door de voortreffelijke wijze waarop al deze ruilver kavelingen werden uitgevoerd, maar ook door de wijze waarop hij zijn medewerkers opleidde en inspireerde, heeft Jonas in belangrijke mate zijn stempel gedrukt op de ruilverkavelingsdienst. Hij liet zich nooit afleiden door details, vermeed alle overbodige franje en wist steeds op de hem zo eigen manier en met kernachtige aanduidingen recht op het doel af te gaan. De ruilverkaveling en vooral de ambtenaren die het voorrecht had den onder zijn stuwende leiding te hebben mogen werken, zijn hem

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 41