N. D. HAASBROEK Grafische vereffening van een Snelliuspunt 61 Hierin is dan «li som van alle aangroeiingen van de log sin van de basishoeken van centraal punt i 022 die van centraal punt 2 enz. a12- de negatieve som van de aangroeiingen van de log sin van de hoeken tegenover de zijde 1-2; a23die tegenover de zijde 2-3 enz. De term met K4 ontbreekt in de tweede vergelijking, omdat de punten 2 en 4 geen naburige punten zijn. Na berekening van de correlaten en de daaropvolgende berekening der correcties is de laatste stap van de vereffening geschied en daarmee de gehele vereffening tot een eind gebracht. Opmerking. De vereffening op de sinusvoorwaarden is een benaderingsmethode. Volgens de regels van de methode der kleinste kwadraten zijn de cor recties veel ingewikkelder functies van de correlaten dan de hierboven gebezigde. De laatste zijn dezelfde als bij de „cotangentenmethode" voorkomen. 6. De „cotangentenmethode" heeft de onaangename eigenschap, dat wanneer er stompe hoeken in het net voorkomen en dus de cotangenten daarvan negatief zijn, de correcties van de hoeken in een driehoek ver schillend teken krijgen. Hierdoor zijn dan hier de absolute bedragen van de correcties en derhalve tevens de som van hun kwadraten be langrijk hoger dan in het geval, waarbij ieder der correcties eenvoudig op van de sluitfout wordt gesteld. De conclusie is daarom, dat de hier gegeven methode beter bruikbaar is dan de contangentenmethode. SUMMARY. An approximationmethod for the adjustment of a net of triangles with measured angles. The adjustment is performed in three stepsa. the adjustment of the angles of each triangle on the closing error of that triangle; b. the adjust ment of the angles on all the horizonequations together of the centralpoint's c. the adjustment on the sine-equations together. Apart from the simple adjustment of the first step the application of the method demands the solution of two systems of normal equations, with as many unknowns as there are centralpoints in the net. Lector aan de Technische Hogeschool te Delft Methode Leenhouts-De Groot. Met zeer veel belangstelling en waardering heb ik kennis genomen van de grafische vereffening van een Snelliuspunt volgens de methode

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 7