121 opname met zijn oorsprong in het hoofdpunt kiezen. Dan is dus yk o en dus is ook xk' yh' o en tevens yh' o. De ver schuivingsmogelijkheid van de opname evenwijdig aan de perspectivi- teitsas is dus overbodig. De tweede vereenvoudiging ontstaat door gebruik te maken van het feit dat (zie fig. 7) het punt L zich t.o.v. T en U langs een cirkel be weegt bij verandering van i. De mechanische realisering van deze eigen schap kan bijvoorbeeld geschieden door koppeling van de bewegingen voor xh' en b. Deze koppeling, meestal aangeduid met de naam „vlucht- lijnbesturing" doet eveneens het aantal instelmogelijkheden met één ver minderen. Op deze wijze is het mogelijk behoudens dus de reeds genoemde beperking tot horizontaal terrein een ontschranking uit te voeren met drie gegeven puntenparen. Om verschillende redenen hebben deze bijzondere constructies niet veel practische betekenis. Het voornaamste bezwaar is dat, wanneer men drie punten gebruikt, een belangrijk deel der opname buiten de door deze punten bepaalde driehoek ligt, zodat het resultaat der ontschranking een extrapolatie bevat die, juist bij een projectieve transformatie, een zeer ongunstige foutenvoort- planting kan hebben. Dit bezwaar wordt groter naarmate de drie ge geven punten slechts bij benadering in een horizontaal vlak gelegen zijn. VII. Berekening der instelgrootheden. De met de formules (13), (14) en (15) berekende meetkundige ele menten voor de instelling van de ontschrankingsapparaten komen blijkens de figuren 9 t/m 12 niet alle overeen met de bij de constructie dier apparaten aangebrachte bewegingsmogelijkheden. Zoals reeds werd opgemerkt heeft het berekenen dezer elementen alleen practische betekenis wanneer het terrein als horizontaal mag wor den beschouwd. Is dit niet het geval dan worden de formules zo on handelbaar, dat de empirische werkwijze goedkoper tot het doel voert. We kunnen ons derhalve beperken tot de berekening van vier elemen ten, daar bij horizontaal terrein de verschuiving van de opname even wijdig aan de perspectiviteitsas steeds nul is. Bij de meetkundige beschouwing waren deze vier elementen x, z, xk' en h. Voor beide in Nederland aanwezige typen van ontschrankings- instrumenten (Wild E 2 en De Koningh) zullen we de formules voor de berekening van de met genoemde vier elementen corresponderende instellingen hieronder afleiden. Hierbij kan al dadelijk worden opge merkt dat x aan beide apparaten kan worden ingesteld overeenkomstig de meetkundige beschouwing, zodat aan dit element geen aandacht meer behoeft te worden besteed. 1. Type De Koningh. De te berekenen grootheden zijn in fig. 10 aangeduid met de num mers 2a, 4a en 5a, b. In fig. 14 moeten dus de hoeken en a2 en de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 23