128 Wild met de multiplex. Terecht merkt hij op, dat de uitwerknauw- keurigheid van de A6 groter is dan die van de multiplex (i.v.m. de optische vergroting in de A6). Daar de A6 echter niet voor triangulatie doeleinden is geconstrueerd (hoewel triangulatie er toch mee mogelijk is) zal de multiplex hier volgens de schrijver in het voordeel zijn. De praktijk, voornamelijk bij de Meetkundige dienst van de Rijkswater staat, heeft echter bewezen, dat ook voor triangulatiedoeleinden wat betreft hoogten zowel als X- en F-coördinaten de A6 zeker niet behoeft onder te doen voor de multiplex, die bovendien vervelend is om mee te werken. J. Visser Lzn. Dipl.-lng. Franz Manek, medewerker van Zeiss-Aerotopograph te Jena (München) Erdbildmessung (Terrestrische Photogram- metrie). 133 blz., 15 X 21 cm. Wilhelm Knapp, Halle (Saaie) 1950. Prijs geb. 13.50. Terrestrische fotogrammetrie vindt, zoals bekend, bijna alleen toe passing bij het kaarteren van kaal, overzichtelijk bergterrein en kan dan met succes de klassieke methoden van opneming vervangen. Boven dien wordt deze methode ook daar alleen toegepast, wanneer luchtfoto- grammetrie onmogelijk (b.v. wegens weersomstandighedenin de ber gen is meestal grote wolkenvorming) of oneconomisch (wegens de kleine oppervlakte) is. In ons vlakke land of in Indonesië, waar het terrein zwaar begroeid is, heeft terrestrische fotogrammetrie uitge zonderd de nabijheidsfotogrammetrie, waarbij gebouwen worden opge nomen dan ook weinig betekenis. In het onderhavige boek behandelt de schrijver bewust alleen de Duitse instrumenten, theodolietcamera's zowel als uitwerkingstoestellen. Het boek heeft de vorm van een handboek, verwijst voor de theorie naar uitvoeriger werken en geeft alleen de resultaten daarvan aan. In deze beperking is dit echter een geslaagd werk van een alleszins ter zake kundige schrijver. Het geeft een nagenoeg complete handlei ding voor alle veldwerkzaamheden, terwijl een overzicht wordt gegeven van de verschillende uitwerkingsmethoden en -instrumenten. Als in leiding worden in beknopte vorm begrippen, formules en tabellen be treffende optiek en fotografie gegeven (25 blz.), terwijl aan het slot een tiental bladzijden aan de economie der terrestrische fotogrammetrie is gewijd. Als gemis kan gevoeld worden het ontbreken van gegevens over het nieuwe uitwerkingsapparaat voor terrestrische opnamende Terra- graph van Killian. Dit toestel werkt volgens een zuiver mechanische projectie (als de A5), heeft toch geen lineaal of ruimtelijke richt- stangen, maar een constructief zeer eenvoudige inrichting. De voor delen van dit instrument moeten groot zijnzeer goedkoop, toch zeer nauwkeurig, en compact van bouw (kleiner dan een stereocomparator) De toepassingsmogelijkheid ervan is echter beperkt tot opnamen met horizontale, evenwijdige opnameassen. De uitvoering van het boek is behoorlijkhet papier is echter enigs zins houthoudend. J. Visser Lzn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 30