129 La Fotograf ia aérea y el Catastro parcelario de Tucuman. (De Luchtfotografie en het Kadaster van Tucuman.) Lezing van Ing. Julio Herrera, onder de auspiciën van het Topografisch en Geode tisch Instituut van de Nationale Universiteit van Tucuman (Argen tinië), 7 blz., 22 X 33 cm, November 1949. Spreker heeft zich blijkbaar tot taak gesteld, een inzake luchtkaarte- ring niet geheel deskundig gehoor in te lichten over een economisch succes, dat behaald werd door toepassing van de luchtfotografie. Daar het een interessante proefneming betreft een fotogrammetrische vernieuwing van niet-bijgehouden in 1918 opgemaakte kadastrale plans geven wij Ing. Herrera gaarne de verzekering, dat de vaklieden zich ongetwijfeld voor meer uitvoerige technische details zullen interesseren. Spreker vraagt zich eerst af, of een technisch volmaakt kadaster op geodetische grondslag, op economische wijze uitvoerbaar zou zijn in uitgestrekte gebieden met een verdeling van de eigendom in grote per celen. Hij concludeert dat voor Tucuman een eenvoudiger methode, zich aanpassend aan dadelijke noden en plaatselijke omstandigheden te verkiezen is. Evenwel met het voorbehoud, dat het verrichte werk te gelegener tijd bruikbaar is voor een vernieuwing ten behoeve van een technisch volmaakt kadaster. Natuurlijk koos men voor de oplos sing van het probleem de luchtfotografie. De kadastrale opneming van de landbouwprovincie Tucuman kwam in 1918 gereed, met behulp van grafisch vereffende tachymetrische polygoontrekken, die grotendeels langs de perceelsgrenzen (vnl. rivie ren, heuveltoppen, wegen, enz.) lopen. Jammer genoeg is dit enorme, voor tijd en doel voldoende, werk nooit bijgehouden en in de verlopen dertig jaren heeft de eigendomsbegrenzing zich grondig gewijzigd, ter wijl tal van wegen e.d. werden aangelegd. Als meetkundige grondslag van het nieuwe kadaster bezigde men het landmeetkundig geraamte van het oude plan- en kaartmateriaal, herleid op schaal 110000. Op het spoorweg- en wegennet voerde men een luchttriangulatie uit, met behulp van de autograaf, waardoor een vol doend dicht net van paspunten werd verkregen voor de verwerking van de luchtfoto's. De fotoplans gaven een sprekend en natuurgetrouw beeld van het terrein, dat duidelijk alle veranderingen deed uitkomen in bestemming en parcellering, bijv. tengevolge van ontginning en ver kaveling. Dank zij een vernuftig organisatie-systeem, waarin de interlocale telefoon een belangrijke taak vervulde, slaagde men erin het terrein- werk tot het uiterste te beperken, d.w.z. men verving het door thuis werk. Daardoor werd de tijdsduur voor identificatie der percelen, de bepaling van de cultuurtoestand en de eigenaren tot een minimum ge reduceerd. Ook de herwaardering, de classificatie en taxatie der gronden (savannen, bossen, boomgaarden, plantages, zout- en steengroeven e.d.) verliep niet alleen vlug en goed, doch er kon duidelijk aangetoond worden, dat de fotografische contrasten een interpretatie van onder verdelingen, bijv. in de kwaliteiten van weidegronden, mogelijk maakten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 31