135 gekleurde concentrische ringen. De verklaring voor het ontstaan van deze figuren moge hier onder verwijzing naar het genoemde boek achterwege blijven. De beschreven figuur is met het blote oog waar te nemen, wanneer dit op oneindig is ingesteld. Kijkt men door her beschreven samenstel van plaatjes naar ver verwijderde voorwerpen, dan ziet men kruis en ring tegelijk scherp met het doel. Bij een bepaalde stand van het kristalplaatje zal het snijpunt van de armen van het kruis, dat tegelijk het gemeenschappelijk middelpunt A van de gekleurde cirkels is, met een bepaald voorwerpspunt schijnen sa men te vallen, onafhankelijk van de stand van het oog, en zo is men op de gedachte gekomen deze apparatuur te gebruiken als richt- middel. Minder prettig is, dat juist het centrale punt donker is. Nu zou men de polaroïden met hun trillingsrichtingen evenwijdig kunnen stel len, waardoor een wit kruis in plaats van het donkere optreedtdaartoe heeft men P2 slechts 90° om AB te draaien. Aangezien echter de cirkels dan uit vier losse stukken bestaan, gelegen tussen de armen van het witte kruis, wordt het richten op deze wijze te onnauwkeurig. Men zou graag het zwarte kruis willen elimineren en de cirkels compleet willen zien. Een eenvoudig hulpmiddel stelt ons daartoe in staat. Tussen Pi en het kristal wordt een kwartlambda plaatje gebracht in de z.g. 45°" stand. Het door P1 doorgelaten lineair gepolariseerde licht wordt daar door omgezet in circulair gepolariseerd licht. Tussen het kristalplaatje en P2 bevindt zich een tweede kwartlambda plaatje, dat het doorge laten licht weer omzet in lineair gepolariseerd licht, en hiermee blijkt de gestelde opgave te zijn opgelost. De nauwkeurigheid die men aldus bereikt is weliswaar niet groot, maar men heeft het grote voordeel, dat het gehele richtmiddel een licht plaatje van ca. 5 mm dikte en ca. 25 mm diameter is, terwijl bovendien de plaats van het oog van geen belang is, immers, zolang dit de figuur maar kan zien, is het midden van de cirkels als vizierlijn waarneembaar. Zo mag het oog wel 10 cm van het plaatje verwijderd zijn, wat voor zware schokkende mitrailleurs een gedecideerd voordeel is. Zowel de polaroïden als de kwartlambda plaatjes bestaan uit plastic en deze zijn geen van beide duur. Het kalkspaatkristal is het duurste van de apparatuurmet dat al is deze wijze van werken relatief goedkoop. b) Langs geheel andere weg bleek het mogelijk een bijzonder grote precisie in het richten te bereiken met een nog veel eenvoudiger ap paratuur, waarvan wij eerst het principe, daarna de toepassings- Fig. 4.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 37