141 Men had ook een seismograaf kunnen gebruiken, maar die was niet beschikbaar. Bovendien verliep het opstellen van de lichte onderdelen zeer gemakkelijk. Ook had met een goede kijker gericht kunnen worden op een punt van de toren, om aldus te trachten de amplitude te meten. Aangezien echter een uitwijking van 0,1 mm op zeg 60 m afstand slechts 0,3 boog- secunde bedraagt, zou men toch moeilijk voldoende zekerheid omtrent het resultaat hebben kunnen krijgen. Bovendien zou de beweging van de toren ook invloed kunnen hebben op de stand van zo'n kijker. Bij de methode van de dubbele spleet heeft men daarmee niet te maken, omdat op die wijze de uitwijking zelf gemeten wordt. Dat het pentagoonprisma wegens dezelfde oorzaak schommelingen zal vertonen, is van geen be lang, aangezien de deviatie van de stand van het prisma onafhanke lijk is. Dat dank zij deze richtmethode de herstelling van de rijbrug bij Hedel met enige maanden kon worden versneld, is reeds vrij uitvoerig medegedeeld3). Wij verwijzen de lezer daarom naar deze publicatie, waar ook andere bijzonderheden van de meetmethode zijn vermeld. In de precisie-meettechniek zijn er gevallen waar zij, in het bijzonder in één van de uitbreidingen waarover hieronder nog iets zal worden aangeduid, met nut kan worden toegepast. Nadere mededelingen wor den gegeven in een binnenkort in het Journal of the Optical Society of America verschijnend artikel. 7. Uitbreidingen. Met een enkel woord willen wij nog melding maken van uitbrei dingen van de methode met de dubbele spleet. In de eerste plaats was het voor een practisch geval gewenst, een alignement tot stand te brengen in twee onderling loodrechte rich tingen, die allebei loodrecht stonden op de aligneerlijn. Dit deed zich voor toen gevraagd werd een eenvoudige en snelle, doch tevens nauw keurige methode te vinden voor het richten van de lagers van scheeps- assen van groot formaat. In plaats van de spleet Sq werd gebruik gemaakt van een kleine ronde opening (diameter 1 mm), en voor de dubbele spleet werd genomen een ronde opening omgeven door een concentrische cirkelvormige spleet. De opening had een diameter van 10,00 mm. De spleet bevond zich tussen twee cirkels met diameters van 14,14 en 17,32 mm. In plaats van met de kruisdraad werd ingesteld met behulp van een stel gezwarte concentrische cirkels, die door een vijfvoudig vergrotende loupe werden bekeken. De instelling had plaats door de plaat met de ringen te laten samenvallen met één van de ge kleurde ringen van het interferentiepatroon, dat nu vanwege de sym metrie ook uit concentrische, gekleurde ringen bestaat. Tegelijk werd dus gebruik gemaakt van ons vermogen kleuren waar te nemen en dus op kleurovergangen in te stellen, en van het vermogen op symmetrie 3) Some practical applications of a precision alignment method. Journal Applied Scientific Research B 1, 306; 1949.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 43